Medicína

Myslete na své ruce

Žijeme v uspěchané a hektické době. To se odráží i na našem zdravotním stavu. Neumíme pravidelně relaxovat a odpočívat. Neustále se stresujeme. Nevnímáme, když nám tělo říká „zpomal“. Pokud pravidelně nedochází k uvolnění stresu, začíná se v těle hromadit. K tomu si většinou vybírá tu nejvíce zatěžovanou část. Často jsou to ruce. Těm potom hrozí nepříjemné zdravotní komplikace v podobě osteoartrózy kloubů rukou.

Naše ruce jsou stále v pohybu. Jen si vzpomeňte. Psaní několika SMS za hodinu, neustálé surfování na smartphonu, ťukání do klávesnice po celý pracovní den, manuální práce na zahradě nebo nošení těžkých věcí. Není divu, že zatěžování rukou přispívá k rozvoji osteoartrozy kloubů rukou. Tato nemoc hrozí především ženám, u nichž postihuje artróza drobné klouby rukou 4x častěji než kolena a 18x častěji než kyčelní klouby. Ještě náchylnější jsou ty, které celý život ruce velmi zatěžovaly. Artróza v prstech rukou je velmi bolestivé onemocnění, které nepříjemně komplikuje každodenní život. Jeho projevy ale můžeme zmírnit a bolesti ulevit.

Vlivem změn v hormonálním systému se osteoartróza objevuje nejčastěji před menopauzou. Psychika bývá vlivem toho rozkolísaná a ženy jsou vystavovány silnějšímu stresu než v běžných situacích. Proto je pak třeba hledat ventil pro uvolnění (koníčky, meditace, duchovní a fyzická cvičení atd., masáže).


Ruce a vnitřní orgány

Naše ruce jsou jako zrcadlo, na kterých můžeme diagnostikovat celkový zdravotní stav. Často je opomíjíme, ale přitom právě na nich se vyjevuje stav našich vnitřních orgánů a pohybového aparátu.


Každý kloub na našich rukách má své optimální využití a vyžaduje regeneraci, která probíhá v klidu, především v noci při spánku. Při přetrvávajících pocitech ztuhlosti se třeba tento přirozený proces podpořit odpovídající výživou.

Vhodné je neustálé procvičování prstů a jejich prohřívání. V zimě nezapomínejte nosit teplé rukavice. Ke zmírnění bolestí jsou doporučovány obklady z teplého lněného oleje. Příprava obkladu je jednoduchá – olej zahřejte na pánvi a namočte do něj vatu. Tu přiložte na postižené místo a překryjte větším kusem igelitu. Igelit lehce obvažte obinadlem a přiložte elektrickou vyhřívací podložku – kvůli udržení teploty obkladu. Nechte působit co nejdéle. Dobrý je rovněž obklad z vařeného lněného semínka. Uvařte jej v dostatečném množství vody na kaši a ještě za tepla ponořte ruce. Opět nechte působit co nejdéle.


Výživa při osteoartróze kloubů

Co se úpravy jídelníčku týče, je vhodné snížit příjem masa a masných výrobků, zvýšit přísun vlákniny (celozrnné obiloviny, zelenina, ovoce, luštěniny, lněné semínko) a nenasycených mastných kyselin – rostlinné oleje, omega mastné kyseliny. Dobrou službu vám prokáže např. lněné semínko, které stačí povařit třeba s rýží, pohankou či jáhly. Vhodnou výživou jsou také doplňky stravy s obsahem kolagenním peptidů, které jsou určeny k výživě kostí, chrupavek a kloubů ( např. Geladrink Forte). 

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
5. 4.2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků