Každý jistě ví, že přemíra sladkého, mastného či polotovarů „nabušených“ chemií není tím pravým ořechovým pro náš organismus. Víte, co vám ještě může škodit a proč?
Všeho s mírou – to je zlaté pravidlo, kterého bychom se měli držet v mnoha sférách života. Co myslíte, platí to také pro potraviny a pochutiny? Správná odpověď zní – jak pro které. Ale jak uvádí RNDr. Lucie Svobodová, specialistka na výživu a zdravý životní styl, některým je skutečně lepší se vyhnout.
Křupavé zapékané müsli a upravené ovoce
Chutná skvěle, ostatně kdo by neměl rád müsli. Jenže právě tato pochutina má vysoký glykemický index; obsahuje hodně „rychlých“ cukrů. Rovněž sušené či kompotované ovoce nabízí hojně cukru, a tím přispívá k problému zvaném obezita.
Jak je nahradit? Poměrně jednoduše: do misky nasypte obilné vločky například v bio kvalitě a promíchejte je s oříšky či semínky. A upravované ovoce zejmény nyní v sezoně snadno vyměníte za čerstvé.
Tavené sýry
Přestože je stále spotřebováváme v hojném množství, nejsou zrovna zdravé, kvůli obsahu tavících solí, jež můžou zapříčinit nedostatek vápníku v kostech, ale třeba i trávicí potíže.
Jak je nahradit? Vsaďte na tvarohové pomazánky, žervé nebo tvrdé sýry.
Rybičky v oleji
I když budou kvalitní, konzervování potravin v oleji zbytečně „dopuje“ náš organismus kaloriemi, jež nejsou zapotřebí.
Jak je nahradit? Opravdu snadno, kupte si rybičky ve vlastní šťávě nebo si alespoň občas dopřejte čerstvé ryby, případně pak chlazené.
Nápoje a potraviny s umělými sladidly
Tam, kde se píše „light“, jsou spolehlivě použitá umělá sladila typu aspartam, sacharin, cyklamáty a podobně. Nejde jen o nápoje a mléčné produkty, najdete je například i ve žvýkačkách. Jenže u některých z nich se nedají vyloučit rakovinotvorné či neurotoxické účinky, rovněž podporují rozvoj cukrovky a díky tomu, že vyvolávají dojem hladu, opět přispívají k rozvoji obezity.
Jak je nahradit? Raději si kupujte neslazené nápoje, případně slazené stévií, dále pokud to dokážete, na žvýkačky vůbec zapomeňte, a místo light mléčných produktů volte ty zcela „normální“ – ostatně bílý jogurt lze „ocukrovat“ přírodními zdroji, například obilným sladem, medem, javorovým sirupem…
Rýžové chlebíčky s polevou
Často se označují jako produkt zdravého mlsání, přitom v sobě skrývají cukr a v polevě se nedají zapřít ztužené tuky.
Jak je nahradit? Zkuste domácí müsli nebo ovocné tyčinky, ale bez polevy. Ostatně i tyčiniky si lze vyrobit také doma, například ze zbytků ovoce při jeho lisování.
Ovocné džusy
O nich se dá jen stěží říci, že jsou nezdravé, jenže litr stoprocentního džusu v sobě skrývá 28 kostek cukru. Navíc i stoprocentní džusy odvodňují tělo. No kdo by to byl řekl…
Jak je nahradit? Buď vodou s citronovou šťávou nebo je nařeďte vodou v poměru 1 : 1.
Připravila: Marcela
Foto: Lucie – Centrum zdraví
24. 9. 2020