Medicína

(Ne)plodnost: Nenechávejte to jen na partnerce

Sbírání lístečků

Snažíte se o miminko, ale i více než po roce se na těhotenských testech stále ukazuje jen jedna čárka? První kroky při neplodnosti páru vedou do gynekologické ordinace. Na muže, jako by se zapomnělo. Přitom i oni by souběžně s partnerkou měli navštívit svého specialistu, androloga, a podstoupit vyšetření spermatu. Jakými dalšími způsoby lze předcházet problémům s neplodností?

Za neplodnost se označuje stav, kdy žena neotěhotní do jednoho roku ani v případě, že nechráněný pohlavní styk probíhá alespoň 2x týdně. Tradičně následuje gynekologické vyšetření, a v případě pozitivního nálezu to mužské pomine. Přitom šance, že neplodnost je způsobena problémy u obou v páru se pohybuje mezi 10-30 %. Existuje plno babských rad pro ženy, ale i muži mohou podnikat kroky, kterými svou neplodnost “nakopnou”.  Ty jsou často velice podobné těm partnerčiným, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát.

Pravidelně cvičte, ale pozor na nadměrnou zátěž

Není novinkou, že pravidelná fyzická aktivita pomáhá nejen k udržení zdravé hmotnosti, ale zlepšuje také krevní oběh. S tím však souvisí i snížení rizika neplodnosti, jelikož se zvýší přísun kyslíku a živin do orgánů a tkání, a to včetně varlat. To může přispět ke zlepšení tvorby spermií a jejich kvality. I zde ale platí, že nic se nemá přehánět. Nadměrné namáhání břišního svalstva a sporty, které příliš zatěžují oblast hráze, mohou způsobit potíže s odtokem žilní krve z pánevních orgánů, což může mít negativní dopad na mužské zdraví.

Omezte alkohol a tabák

Pokud se snažíte o miminko, minimalizace konzumace alkoholu a tabáku jsou zásadní. Ptáte se proč? Důvodů je hned několik. Alkohol a tabák jsou známé škodlivé látky, které při nadměrné konzumaci mohou snižovat hladinu testosteronu a negativně tak ovlivnit jak kvalitu spermií, tak jejich schopnost proniknout do vajíčka. V extrémních případech jsou schopné poškodit DNA spermií, což může způsobit vrozené vady u plodu, nebo dokonce zvýšit riziko vzniku rakoviny u dítěte v pozdějším věku.

Strava je alfa a omega

To, co jíte, ovlivní nejen vaše celkové zdraví, ale i šance na početí. Proto dbejte na dostatečný příjem ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na antioxidanty a mohou pomoci chránit spermie před volnými radikály. Klíčový pro tvorbu zdravých spermií je i zinek. Ten najdete například v [UH1] ořechách, luštěninách, mase a mořských plodech. Ke zhoršení jejich kvality naopak může docházet při nadměrné konzumaci nasycených tuků přispívajících ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi a zhoršení krevního oběhu, který jak víme má vliv i na mužské reprodukční orgány.

Doplňky stravy nejsou jen pro ženy

Doplňky stravy řeší více ženy, a tak kyselina listová nebo myo-inositol jsou názvy látek, které vídáte spíše u své partnerky. Věděli jste ale, že při snaze o početí byste je měli zařadit také? Kyselina listová je asi nejčastěji spojována právě s těhotenstvím a plodností žen, ukazuje se však, že i její zvýšený příjem u mužů má obdobný význam. Vitamín E, jakožto silný antioxidant, chrání spermie před poškozením a selen k tomu přispívá k normální spermatogenezi. Nejen zmíněné látky najdete v sáčcích FOLANDROL®, kterými lze pečovat o mužské reprodukční zdraví v době, kdy se snažíte o miminko.

FOLANDROL®
FOLANDROL®

Bojovat s neplodností může být velmi náročné, ale nejste v tom sami. Pokud máte potíže s početím, obraťte se na odborníky a lékaře, kteří vám mohou pomoci najít nejlepší řešení pro vás a vašeho partnera. A nezapomeňte, že každý pár má svou vlastní cestu k rodičovství, a tak neexistuje žádná univerzální metoda.

Komerční prezentace

Zdroj informací: lejdyeshop.cz
Zdroj fotografií: Adobestock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL