Wellness

Neviditelní vetřelci

Sbírání lístečků

Nejrůznější bakterie, plísně a roztoči sice nejsou vidět, ale bohužel s námi bydlí pod jednou střechou. Některé bakterie jsou neškodné, ale jiné mohou způsobovat zdravotní problémy. Nejčastěji jde o otravy nebo infekce kůže, krve a očí. I když pečlivě uklízíte, zbavit se těchto neviditelných odolných vetřelců není jednoduché. Jak na to?

Kuchyně

Je to místo, kde je třeba dodržovat hygienu obzvlášť pečlivě. A přitom právě tady se nachází doslova ráj bakterií a nečistot, o kterých nemáte ani tušení. Nejvíce je jich v obyčejné houbičce na nádobí. Vlhko, teplo a zbytky jídel jsou totiž ideálním prostředím pro množení bakterií. Zhruba po týdnu používání je jich na houbičce asi 1 milion! To je mnohem víc než třeba na záchodovém prkénku nebo v odpadkovém koši. Řešením je používání tzv. celulózových houbiček. Jsou vyrobeny ze 100% přírodního materiálu, rychle usychají, a snižují tak snadné množení bakterií. I ty je ale nutné měnit alespoň jednou týdně. A jaká jsou další riziková místa v kuchyni?

 

  • Prkénka na krájení – je třeba vyčlenit zvlášť prkénko na maso a zvlášť na zeleninu a ostatní potraviny.
  • Lednice – alespoň jednou měsíčně ji vymyjte například octovým roztokem, který ji navíc zbaví i nepříjemného zápachu. Nezapomeňte na vnitřní stěny, a zásuvky.
  • Sporák – je nutný vyčistit po každém vaření. Na sklokeramické a nerezové varné desky je třeba použít speciální čisticí přípravky ve spreji, na závěr přeleštěte povrch lešticím prostředkem na sklo.
  • Odpadkový koš – jednou za týden koš vydezinfikujte zevnitř i zvenku. Nezapomeňte ani na jeho okolí.
  • Utěrky – utírá se do nich často doslova “kde co“. Od mokrých rukou přes rozlité pití na stole. Měnit by se měly několikrát za týden a prát nejlépe na 90o C.

 

Koupelna

I tady je prakticky neustále teplo a vlhko – takže bakteriím se tady daří přímo báječně. Proto je třeba dbát na pravidelný úklid. Vanu, umyvadlo, bidet či sprchový kout vymyjte dezinfekcí jednou týdně, obklady vyčistěte jednou za měsíc. Zaměřit byste se měli zejména na kouty a spáry mezi dlaždicemi, kde se kromě bakterií množí i plísně. A jaká jsou další riziková místa v koupelně?

 

  • Ručníky – je třeba je po použití rozložit a nechat proschnout. Vyměnit byste je měli asi dvakrát týdně a vyprat na 60oC.
  • Pračka – mimo provoz ji nechávej otevřenou a po každém použití ji vytřete do sucha. Pravidelně byste měli čistit násypku na prášek.
  • Kartáčky na zuby – platí pravidlo, že se nepůjčují a mění se jednou za tři měsíce. Minimálně jednou za 14 dnů důkladně umyjte i kelímek na kartáčky.

 

Toaleta

Paradoxně právě v této místnosti se nachází méně bakterií než byste předpokládali. Možná je to také tím, že jí věnujete větší pozornost. Občas se však zapomíná na WC štětku. Ta by se měla po celou dobu nechat namočená v rozředěném čisticím prostředku na toalety. Je dobré ho několikrát týdně vyměňovat.

Text: Zuzana
Foto: iStock
21. 8. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL