Medicína

Nový zákon chce méně dvojčat, snižuje šanci na úspěšnost

Sbírání lístečků

Reforma zdravotnických zákonů, která vstoupila v platnost 1. dubna 2012, přinesla změny i v oblasti asistované reprodukce. Po více než půl roce platnosti můžeme konstatovat, že ne všechny dopady jsou zcela pozitivní. Nový zákon sice navyšuje počet IVF cyklů hrazených pojišťovnou ze 3 na 4, ale pouze v případě, že v prvních 2 cyklech bylo transferováno maximálně 1 embryo. Novela zákona tedy má vést ženy k tomu, aby si nechávaly zavést jen jedno embryo, a tím se snížilo riziko dvojčat.

„Osobně souhlasím s určitým tlakem na transfer jediného embrya. Rizika dvojčetné gravidity jsou nezanedbatelná. V tomto směru si troufnu na základě více než půlročních zkušeností říci, že úprava zákona zafungovala. Počet tzv. single embryo transferů, tedy transferu jediného embrya, se na našem pracovišti více než zdvojnásobil. Objevil se ale problém s určitou retroaktivitou tohoto zákona.

Ženy, které již v minulosti podstoupily IVF a byla jim třeba jen 1x zavedena v prvních cyklech dvě embrya, pozbývají nárok na 4. cyklus. Těchto žen není málo a cítí to, podle mne oprávněně, jako křivdu. Účel zákona se u nich zcela míjí účinkem
a poškozuje je
“ říká MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra reprodukční medicíny GEST.

O Centru reprodukční medicíny GEST

Centrum reprodukční medicíny GEST patří mezi renomovaná soukromá pracoviště v Praze. Pod jednou střechou je zde soustředěna IVF laboratoř, gynekologické ordinace i zákrokový sál. Pacienti se dočkají nejen špičkové lékařské péče, ale také citlivého, diskrétního a individuálního přístupu.

Více na www.gest.cz.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
28.1. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků