Medicína

Očkování proti chřipce: máte nejvyšší čas

Sbírání lístečků

Známé virové infekční onemocnění, které se přenáší kapénkami, například kašláním či kýcháním, se nejčastěji objevuje právě v zimě a zkraje jara. Chcete-li se proti chřipce pojistit očkováním, udělejte to co nejdříve.

Možná si teď ale říkáte: chřipka, to přece nic není. Nemáte pravdu, bohužel. „Chřipka je zodpovědná za rozsáhlé epidemie s rychlým celopopulačním šířením, vysokým počtem úmrtí, často mívá těžší průběh s výraznou celkovou schváceností, dlouhodobějšími následky a možností vážných komplikací,“ uvádí hlavní hygienik MZ ČR Vladimír Valenta.

Optimální termín očkování

Je právě nyní, před začátkem chřipkové sezóny. Obecně se chřipkové epidemie „přihlásí“ mezi prosincem a březnem. Nezapomeňte jen, že:

  • účinnost očkování nastupuje přibližně dva týdny po aplikaci vakcíny,
  • v době epidemie se už nemá smysl nechat očkovat,
  • každý rok je třeba nechat se přeočkovat.

Očkovat se může zdarma

Poměrně hodně dětí a dospělých, například Všeobecná zdravotní pojišťovna nedávno vyhlásila akci očkování proti chřipce zdarma, jež je platná do konce tohoto roku nebo do vyčerpání finančních prostředků určených na tento program. Některé zdravotní pojišťovny proplácejí vakcínu v rámci preventivních programů. Jinak podle zákona se očkování proti chřipce hradí z prostředků veřejného zdravotního pojištění pojištěncům nad 65 let věku, po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk, dále těm, kteří trpí závažným onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo cukrovkou, rovněž osobám pobývajícím v léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory, v domovech se zvláštním režimem či lidem se zdravotním postižením.

Pozor! Na očkování musí zapomenout ti, kteří jsou alergičtí na složky vakcíny, děti mladší šesti měsíců a lidé s právě probíhajícím horečnatým onemocněním.

Vedlejší účinky

Nikdy se nedají zcela vyloučit, například v místě vpichu se objeví zarudnutí či zduření, někdo si stěžuje na malátnost, vyšší teplotu a podobně. Avšak tyto projevy většinou během jednoho až dvou dnů zmizí stejně rychle, jako se objevily. Vzácně se pak můžou vyskytnout alergické reakce. Zásadní ovšem je počkat po očkování ve zdravotnickém zařízení minimálně půl hodiny a při nástupu jakýchkoliv potížích ihned kontaktovat lékaře.

Zaujalo nás

Mezi lidmi se traduje, že očkováním člověk chřipku „přivolá“. Jaká je pravda? Z očkování nemůžete onemocnět chřipkou, jde o neživou vakcínu. Nedá se však vyloučit, že jste se nakazili těsně před očkováním, či po něm (jak jsme už zmínili, přibližně dva týdny trvá, než nastoupí účinek vakcíny). A aby toho nebylo málo, vyloučit nelze ani to, že se můžete nakazit i řadou jiných nechřipkových respiračních virů, před kterými očkování nechrání.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
5. 11. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL