Medicína

Péče o zuby v těhotenství

Sbírání lístečků

Každá budoucí maminka by před tak důležitým životním krokem, jakým je těhotenství, měla být v pořádku po zdravotní stránce. Což platí také pro její zuby. Ostatně zubní kaz představuje nejrozšířenější infekční onemocnění, které se v těhotenství hůře ošetřuje.

Před otěhotněním

Dbáte na zubní prevenci? Pak vás patrně netrápí zubní kazy ani záněty dásní. Užitečná je ale také péče dentální hygienistky, která by se měla stát běžnou součástí života každého člověka.
Na co pozor? „Správně provedená zubní prohlídka vyžaduje rentgen, který je v těhotenství zakázán, pokud nejde o závažný úraz či život ohrožující zánět. I samotný výkon výplně je stresující záležitost a je lepší odložit ho po porodu. Ve vysokém stupni těhotenství je také velmi rizikové ošetření pacientky vleže na zádech, ošetření musí probíhat v polosedě, což je pro lékaře značně nepohodlné. Ovšem pro pacientku ve vysokém stupni těhotenství je nepohodlné ošetření v jakékoli poloze,“ upozorňuje MUDr.Taťána Vrbková.

Během těhotenství

Když je žena těhotná, pak by při nejbližší příležitosti měla navštívit zubaře a ten ji vysvětlí, jak nadále dodržovat hygienu ústní dutiny a také – jak posléze pečovat o chrup svého dítěte.

K běžným dvěma prohlídkám v roce má žena během těhotenství nárok na jednu prohlídku u zubního lékaře navíc. Zubní lékařka Taťána Vrbková připomíná: „Důležitá je šetrně prováděná hygiena dutiny ústní, protože dásně mohou být díky hormonálním změnám překrvené a někdy krvácejí i bez známek zánětu. Toto krvácení často svádí budoucí maminky k tomu, aby raději nepoužívaly zubní kartáček, jenže to je chyba. Stav se tak bude stále zhoršovat, dásně mohou nabýt až gigantických rozměrů a masivně krvácet. Vznikne začarovaný kruh, z něhož není úniku. A ačkoli na začátku zánět nemusel být, v důsledku nedostatečné dentální hygieny může snadno vzniknout.“

Co dělat po porodu

Pokud jste se až dosud dobře staraly o svůj chrup, máte obrazně řečeno vyhráno. Zásadní je pokračovat ve správně prováděné dentální hygieně. Zásadní věc stále představuje správné čištění zubů. „Ne dlouho, ale účinně. Aby chrup zůstal po celou dobu těhotenství i po porodu naprosto zdravý. Neomlouvat nevyčištěný chrup únavou nebo nedostatkem času, protože dvě, tři minuty na vyčištění zubů si může najít každá maminka. Užitečné jsou i žvýkačky bez cukru, které podporují tvorbu slin, a tím pomáhají neutralizovat kyseliny v zubním plaku a posilovat zubní sklovinu,“ doporučuje lékařka.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.nzip.cz/clanek/658-pece-o-zuby-v-tehotenstvi, www.mesec.cz/aktuality/zubni-prohlidky-hrazene-pojistovnou-na-kolik-jich-mate-doopravdy-narok/, MUDr.Taťána Vrbková
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků