Medicína

Proč máme bradavice

Sbírání lístečků

Toto onemocnění patří k nejčastějším kožním problémům (přibližně každý desátý člověk se s nimi setkal na vlastní kůži). Bradavice zasahují povrchovou vrstvu kůže a můžou se objevit kdekoliv na těle, nejčastěji pak na obličeji, rukou a chodidlech. A proč se tak děje?

Bradavice se tvoří v důsledku virového napadení povrchové vrstvy kůže. Virus se přenáší dotykem a může proniknout do těla třeba i jen malou oděrkou. Prakticky to pak znamená, ž člověk sice nemá žádné viditelné bradavice, a přesto je nositelem viru.


Co vám prospěje:

Potřebujete se pravidelně ládovat céčkem a také zinkem, protože oba prvky zvyšují odolnost organismu a bojují proti virům.


Pochutnejte si na:

Na výběr máte docela pestrou škálu potravin, takže teď už jen kombinujte potraviny a vymýšlejte chutné recepty. Zdrojem potřebných látek je totiž libové maso (zkuste například krůtí dušené na víně), mořské ryby (losos zapečený v solném kabátku), zakysané mléčné výrobky (vystačí si bez úpravy), celozrnné potraviny (kdy jste měli naposledy dalamánek?), ovesné vločky (stanou se základem pro domácí musli), mák (oprašte recept na babiččiny buchty), luštěniny (fazolová polévka je hotová raz dva), houby a zelenina (do pekáče dejte po vrstvách: pórek, brokolici, syrové brambory, žampiony, opět syrové brambory, zalijte smetanou a okořeňte, duste v troubě), ovoce (melouny jsou skvěle, zasytí i zavodní), různá semínka a ořechy (v kombinace se sušeným ovocem představují zdravou a sytou svačinu).


A co pít?

Nejbohatším přírodním zdrojem vitamínu C je šípek a rakytník. Dopřejte si šípkový čaj a rakytníkový sirup nebo jiný výrobek z těchto darů přírody.

Tip Jarmily Mandžukové, autorky knihy Co nám chybí, když…: Na bradavice zkuste lokální léčbu vitamínem E, olejem tea tree z australského čajovníku nebo gelem z aloe vera.

Připravila: Marcela
Zdroj: Co nám chybí, když… www.nakladatelstvi-start.cz
Foto: iStock
25. 2. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků