Medicína

Rakovina prsu:nejlepší ochrana je prevence!

Sbírání lístečků

Každá jsme už o té hrozbě slyšela, mnohé z nás se s ní setkaly i ve svém okolí – rakovina prsu. Každý rok jí podlehnou asi 2 tisíce žen, přitom by častokrát stačilo jí předcházet a následky by nebyly tak zdrcující.

Zdravá životospráva je základ

Dobře míněných rad, poučných článků a výzev kolem sebe vidíte denně spoustu, ale ruku na srdce – opravdu je dodržujete? Teď možná získáte tu pravou motivaci! Lékařské výzkumy dlouhodobě prokazují, že zdravý životní styl má pozitivní vliv na prevenci závažných onemocnění včetně rakoviny. Naše rada? Dodržujte pitný režim, vypijte denně nejméně dva až tři litry vody. Pokud zapomínáte, klidně si nastavte na každou hodinu budík.


Jezte tak, aby vaše tělo dostávalo to, co potřebuje. Hlídejte si, abyste denně snědla alespoň jeden kousek ovoce a o trochu více zeleniny. Důležité jsou také mléčné výrobky a potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu. Zároveň si však hlídejte linii – nadváha ještě nikomu neprospěla.


Zbavte se škodlivých návyků. Nekuřte, nepijte přespříliš alkoholu (ale sklenku vína si bez obav dejte). Na rozumnou míru omezte také pití kávy. A sportujte. Nikdo po vás nechce výkony profesionálů, do začátku stačí klidně jen hodinová procházka.


Spoustu rad, jak žít zdravě a předcházet právě i rakovině najdete například na těchto stránkách věnovaných ženám a jejich problémům.


Hlídejte své tělo

Kdybyste měla možnost mluvit se ženou, která měla karcinom prsu, je dost možné, že by vám řekla, jak lituje, že se svými obavami nesvěřila do rukou lékařů dříve. Právě preventivní samovyšetření a včasná návštěva lékaře vám mohou zachránit život!


Zahoďte stud, předsudky či obavy a alespoň jednou měsíčně věnujte svým prsům trochu času. Srozumitelný návod, jak správně provádět samovyšetření najdete například ve videu dostupném na www.ulekare.cz.


Následkům rakoviny prsu zejména z finančního pohledu, který bývá pro celou rodinu až překvapivě závažný, lze také předcházet. Pro ženy jsou vytvářeny speciální nabídky pojištění pro případ rakoviny prsu. Vždy se však zajímejte, co je jeho obsahem. Je důležité, aby vám v krizové situaci skutečně pomohlo.


Nechte se vyšetřit

Ženy starší 45 let by určitě měly využít možnosti nechat si zdarma každé 2 roky vyšetřit prsa na mamografu. Mladší ročníky toto vyšetření mohou samozřejmě podstoupit také, vyšetření je bude stát kolem 700 Kč. To není nijak závratná částka za jistotu zdraví, nemyslíte?

Komerční prezentace
Foto: iStock
5. 3. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků