Wellness

Senioři a strava: na co se zaměřit

Sbírání lístečků

V každém věku je třeba dávat pozor na kvalitu a složení jídelníčku. Zajímá vás, jak by se měla stravovat vaše babička, děda či starší rodiče?

Výživa není jednou provždy daná, liší se nejen s ohledem na naši fyzickou aktivitu, ale také věk. Jak by se měli stravovat senioři?

Pomožte jim ke změně

Podle nutriční terapeutky Tamary Starnovské, je třeba ve stravě seniorů zohlednit více faktorů. Pokud vidíte, že to vaši nejbližší nebo vám nejmilejší lidé v hodně zralém věku nedokážou sami, snažte se jim pomoci.

  • Podpořte je, aby jedli častěji a menší porce. Naučte je to, co jste se možná také sami učili – přidat svačiny.
  • Vaření se může stát zábavou i pro jednoho. Jen je dobré vybírat jednoduše připravitelné pokrmy, a to jak z pohledu nákupu, tak vaření, samotné konzumace a následného mytí nádobí.
  • Sladké má rád skoro každý, ale ve vyšším věku je lepší přece jen omezit sušenky, dorty, náplně a polevy.
  • Živočišné bílkoviny potřebují i senioři, jen je třeba rozumně snížit obsah živočišných tuků. Obecně je vhodné volit spíše libová masa, mléčné výrobky do střední tučnosti a k použití na studenou i teplou kuchyni volit tuky rostlinné. Jedině tak se podaří zajistit kvalitní zdroje bílkovin a zároveň prospěšné nenasycené mastné kyseliny.
  • Důležité jsou i rostlinné oleje, jako ideální se jeví řepkový, díky optimálnímu poměru polynenasycených mastných kyselin omega3 a omega6.
  • Sacharidy by měli senioři přijímat nejlépe v podobě příloh, optimálně z brambor nebo chleba.
  • Dostatečně pít musí každý, u starších lidí je však problém, že tolik nepociťují žízeň. Nemusí se nutit do pití velkého množství tekutin najednou, stačí po troškách, zato celý den. Nalijte jim vodu, uvařte nejlépe neslazený čas nebo připravte bílou kávu. Pokud jsou senioři zdraví, není důvod nedopřát si tradiční kávu nebo sklenku vína či piva.

Mějte také na paměti

Jak snadno se řekne: pomozte jim ke změně, ale jak hůře se to provádí. Měli byste vědět, že senioři obecně mají chuť i čich už na nižší úrovni, než je obvyklé, rovněž menší potřeba pít vede ke snížení chuti. Jak stárnou tělesné orgány, živiny ze stravy se hůře vstřebávají a využívají. Člověku nepřidá ani to, že třeba už nemá svoje původní zuby a s „klapačkami“ se těžko baští tuhý řízeček, a nejen ten. A tak bychom mohli pokračovat.

V dobré společnosti

Pořekadlo, že jí se také očima, platí pro každého, bez ohledu na věk. My však dodejme, že kromě krásně naservírovaného pokrmu je důležité nejíst o samotě. Jídlo v určitém věku často představuje významnou společenskou událost, příležitost k setkávání. A čím milejší společnost své babičce či dědovi nabídnete, tím více jim pak bude chutnat.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Thomayerovy nemocnice, nutriční terapeutka Tamary Starnovské
Zdroj fotografií: Freepik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL