Nedaří se vám otěhotnět? A máte pravidelný menstruační cyklus? O poruchách menstruačního cyklu ve vztahu k (ne)plodnosti žen jsme si povídali s MUDr. Tomášem Faitem, Ph.D.
Co je neplodnost?
Neplodnost je neschopnost otěhotnět po roce nechráněného pohlavního styku. Věděli jste, že postihuje asi 20 procent všech párů a stává se čím dál větším problémem v takzvaně vyspělých zemích? Příčiny můžou být jak na straně mužů, u nichž počet spermií v posledních letech klesl o miliony, tak i u žen. Ovšem v případě něžnější poloviny lidstva jsou příčiny neplodnosti rozmanitější.
Funkční menstruace je základ. Menstruační cyklus zdravé ženy trvá průměrně 28 dní, byť výjimečné nejsou ani odchylky pěti dnů. Jedná se o sled pravidelně se opakujících změn ženského organismu, který řídí vazby mezi vaječníky, podvěskem mozkovým a mozkem. Tyto změny se projevují menstruačním krvácením a schopností ženy otěhotnět díky ovulaci (uvolnění vajíčka v polovině cyklu).
Kdy je čas na vyšetření?
Déletrvající neplodnost, za kterou se považuje doba dvou a více let, je bez debaty důvodem k absolvování vyšetření. Základ představují hodnocení kvality spermií, hormonální profil zobrazující funkci menstruačního cyklu ženy, ultrazvukové vyšetření malé pánve k vyloučení změn na děloze a zobrazení aktivity vaječníků.
Je-li řízení hormonálních procesů narušené, nedochází k uvolňování vajíček z vaječníku nebo sliznice děložní není ideálně připravená k jejich přijetí. Rovněž je dobré vědět, že kratší či naopak delší menstruační cykly bývají spojené s chybějící ovulací. Extrémně silná či velmi slabá menstruace může pro změnu zase signalizovat špatné dozrávání děložní sliznice.
Co ještě může pomoci?
Všechny podobné poruchy lze samozřejmě řešit přidáním či naopak zablokováním hormonů. Přesto mnoho žen upřednostňuje alternativní metody léčby. Všechno má svá pro i proti, a někdy se jako nejvhodnější jeví „zlatá střední cesta“ – spojení více možností. Ostatně alternativní metody zvyšují účinek klasické léčby sterility.
Připravila: Věra Hájková