Medicína

Štítná žláza

Sbírání lístečků

Nejen mozek, srdce, plíce nebo střeva, ale i řada dalších orgánů musí pracovat bez chybičky, abychom byli zdraví a cítili se dobře. Což platí i pro štítnou žlázu.

Věděli jste, že jde o největší žlázu s vnitřní sekrecí v našem organismu? Je uložená v přední části krku a má za úkol vyrábět hormon tyroxin, který doslova ovládá každou buňku v lidském těle. Hormony štítné žlázy navíc působí na srdeční tep, hladinu cholesterolu, tělesnou váhu, svalové napětí, stav pokožky, menstruci, paměť.
 

Co byste měli věděto štítné žláze

Aby štítná žláza dokázala vyrobit zmiňovaný hormon, potřebuje dostatek jódu. V opačném případě nevyprodukuje takové množství tyroxinu, jaké je potřeba a dochází ke zpomalování tělesného metabolismu. Snížená produkce tyroxinu se nazývá hypofunkce štítné žlázy. Jak to poznáte? Lidé se cítí unavení, zapomínají, trápí je opuchlý obličej, ale i suchá pokožka, začínají přibývat na váze, stávají se citlivějšími na chlad a podobně.


Opakem hypofunkce je hyperfunkce – nadměrná tvorba tyroxinu, kdy se náš metabolismus zrychluje. Mezi průvodní projevy patří úbytek váhy, zrychlený tep, bušení srdce, oslabené svaly, třes, přecitlivělost na teplo, nadměrné pocení, pocity úzkosti a nervozity.
 

Dopřejte si řasu

Jak sami vidíte, štítná žláza patří mezi velice důležité orgánem. A protože častější je problém zvaný hypofunkce, je třeba tělu dodat jód, například v ryze přírodní podobě, ve stravě. Za velice vhodné se považuje konzumace mořských živočichů a mořské řasy. Mezi oblíbenou pak patří řasa Kelp, která se nemusí vařit, jen se po vyčištění mele a suší, aby se z ní vyrobily tabletky (lze ji užívat i v práškové formě). Díky tomu se většina zdraví prospěšných látek, včetně jódu, dostane do výsledného produktu a posléze také do vašeho těla.
 

Z pohledu čínské medicíny

Nyní se na problematiku štítné žlázy zaměřme hledáčkem tradiční čínské medicíny (TČM). Jak uvádí Hana Bednářová, konzultantka v oblasti zdravého životního stylu ze Studia zdraví a krásy (www.doprejsi.cz), sníženou funkci štítné žlázy především charakterizuje neharmonický stav ledvin mnohdy spojený se slezinou. Naopak zvýšená funkce se připisuje dysfunkci jater. Měli bychom však upřesnit, že léčba je podle TČM velice individuální, avšak pravdou zůstává, že potíže, které jsou charakteristické pro hypo- i hyperfunkci štítné žlázy, lze hlavně čínskou fytoterapií spolu s dalšími metodami TČM dobře ovlivnit. Dále pak existují takzvané autoimunitní nemoci štítné žlázy, kdy si tělo napadá vlastní orgán, což souvisí s oslabenou imunitou.

 

Připravila: Marcela
Foto: iStock
23. 1. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků