Wellness

Ukliďte si v těle, ať se cítíte líp

Sbírání lístečků

Jaro přináší ideální konstelaci k tomu, aby se organismus každého člověka dokonale očistil a zregeneroval.

Organismuspřes zimu strádal nedostatkem pohybu, byl přetížený nadbytkem jídla a oslabila se detoxikační schopnost jater a žlučníku.Proto naši předkové doporučovalikaždoročně „jarní očistnou kůru“ a za ideální dobu považovali právě období jarní rovnodennosti.Tato staletími ověřená tradice je prevencí vzniku různých onemocnění a zároveň instinktivní podpůrnou metodou posílení imunity. Její efekt je stejný jako účinky toho, čemu dnes říkáme detoxikace.

 „Základem je vyčištění trávicího traktu od nestrávených zahnívajících metabolitů, toxinů a přemnožených plísní a k vyplavení nepotřebných odumřelých tkání. Pokud se tělo toxinů nezbaví, můžete mít zažívací obtíže, trpět alergiemi a cítit únavu.Dokud nepročistíte trávicí trakt, pak vaše tělo nemůže využívat ani vitamíny a minerály – dojde pouze k dalšímu hromadění a ucpávání nestrávenými odpady metabolismu,“ vysvětluje diplomovaná zdravotní sestra a fytoterapeutkaVenuše Studničková a dodává: „Detoxikace se neprovádí jen na jaře. Lehké „předčištění“ se doporučuje i v případě, že se chystáte na nějaký zákrok, trpíte nadměrnou únavou, nebo máte zdravotní potíže. Pokud máte chronické onemocnění a chcete nasadit jakoukoli bylinnou léčbu, je detoxikace na místě. Například u mykóz. Když tělo nejdříve ‚předčistíte‘ a pak teprve začnete užívat bylinný čaj nebo kapky, bude mít léčba větší efekt.“

Prostředky k detoxikaci

Existuje řada prostředků, jak postupně vyloučit z těla všechny balastní látky, které se v něm nashromáždily: „Detoxikaci lze provádět pomocí speciálního bylinného čaje na odkyselení, který srovná pH jednotlivých orgánů těla. Čaj se užívá podle potřeby tři až šest týdnů. K ‚lehčímu čištění‘ je vhodný také list břízy v podobě čaje, kapek nebo tinktury,“říká odbornice a doporučujepo celou dobu detoxikace omezit jednoduché cukry a vyloučit ze stravy bílou mouku, tedy rohlíky, koláče a knedlíky, dále kořeněná jídla, uzeniny a čokoládu.V neposlední řadě pak upravit pitný režim.


Voda odplavuje toxiny

Jestliže poskytnete tělu dostatek tekutin, nejenže povzbudíte trávení, ale posílíte i obranyschopnost svého těla. Pitný režim je třeba dodržovat, ale není dobré příjem tekutin zbytečně zvyšovat, ale ani snižovat: „Jsou lidé, kteří se například hodně potí nebo v zaměstnání omezují pití, aby nechodili často na toaletu. Tady bych chtěla připomenout, že kdo pije málo, potí se stejně a musí vylučovat moč. Rozdíl je jen v tom, že jejich pot silněji zapáchá a moč je hustá, tmavá a má rovněž typický zápach, který nedostatek tekutin signalizuje. Takže pitný režim stačí opravdu jen dodržovat a volit vhodné nápoje,“vysvětluje Venuše Studničková a připomíná:„Řada z nich obsahuje látky, které mají zcela jinou funkci než pokrytí potřebného množství tekutin do buněk. Některé zesilují tvorbu moči a zároveň zahušťují krev, jiné povzbuzují psychické funkce, další jsou vhodné jen při velké fyzické zátěži nebo jako přechodný podpůrný prostředek při léčbě zdravotních potíží.“ Každá tekutina startuje vlastní chemický program, ať už je to káva, kakao, mléko, černý a ovocný čaj, alkohol, džus nebo limonáda. Ideální jsou pramenité neperlivé vody s nízkým obsahem minerálů, poměrem vápníku a hořčíku 2:1 a mírně zásaditým pH.

Této kvality dosahuje pramenitá voda Lucka z pohoří Povážsky Inovec,kterou můžete pít „nonstop“. Co se týká režimu, pijte během dopoledne, po obědě a poslední dávku tekutin doplňte během večera, ale ne bezprostředně před spaním. Příjem tekutin by se měl pohybovat kolem 2,5 litru denně a adekvátní zvýšení množství by mělo nastat při sportu či nadměrné fyzické aktivitě.


Průběh čištění těla

Detoxikace může být provázena nepříjemnými nervovými či fyzickými pocity, nebo vyprovokováním chronických ložisek. Tyto detoxikační reakce v žádném případě neohrožují funkce orgánů člověka. Je to znamení, že setělo čistí, protože detoxikací se látky do těla nepřidávají, ale odstraňují.Zpočátku může docházet k častějšímu vyprazdňování, můžete pozorovat častější smrkání a vykašlávání dokoncei změnu barvy moči.Proto je pitný režimnutné dodržovat, abyste co nejvíce látek vyloučili močí. „Délka detoxikace je individuální, ideálně však alespoň šest týdnů, aby měl organismus možnost zareagovat na pročištění a doplnění blahodárných složek.Doporučuji obrátit se na odborníka, který vám s ohledem na vaše zdravotní potíže a životní styl nabídne přírodní přípravky na posílení organismu a detoxikaci orgánů,“dodává Venuše Studničková.


Nezapomeňte!

  • Každá minuta strávená pohybem vám pomůže vymanit se ze spárů únavy. Běžte alespoň na krátkou procházku, navštivte saunu nebo si jděte zaplavat.
  • Spánek pomůže regeneraci. Pokud jste odpoledne unavení, klidně si na dvacet minut zdřímněte.Naučte se pokud možno každý den ve stejnou hodinu spát.
  • Pozitivní myšlení je základem úspěchu. Snažte se ve všem najít něco, co vás může inspirovat nebo potěšit.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
22. 4. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL