Wellness

Upravte bydlení, než přijde stáří

Přestože česká společnost často vnímá seniory jako jeden celek a nedělá mezi nimi rozdíly, opak je pravdou. Každý senior je osobnost, má vlastní postoje k životu, názory, potřeby a zájmy.

Někteří jsou stále aktivní, vyšší věk si nepřipouštějí a duchem zůstávají stále mladí. Jiní žijí zcela opačně.


Jedno ale mají všichni společné. S narůstajícím věkem se dříve či později musí přizpůsobit fyzickým omezením, které vyšší věk přináší. Je vůbec možné zmírnit dopad kompromisů a docílit toho, aby jich bylo co nejméně?


Důležitý je sociální kontakt

Soulad fyzické i psychické stránky hraje i v životě seniora obrovskou roli. Základem je vhodné bydlení, domov, ve kterém se cítí bezpečně, pohodlně a kde se pohybuje samostatně a s jistotou. Pokud totiž žije v domě nebo bytě, který není přizpůsoben jeho potřebám, přichází stres a velmi často izolovanost od okolí, jež postupně může přerůst až v „příliš hlučnou samotu“, řečeno slovy Bohumila Hrabala. Někdy drobné překážky, jako jsou úzké vstupní dveře, dva schody vedoucí k bytu nebo nevhodně zařízená koupelna učiní z domova hotové peklo. „Psychická vyrovnanost a pohoda je najednou ta tam a s tím ruku v ruce i stav tělesné schránky, protože víme dobře, že zdravá mysl znamená půl zdraví. Správné bydlení umožní seniorům prožívat spokojené stáří a pomáhá předcházet jejich předčasným přesunům do domů s ústavní péčí,“ říká Vendula Kodetová z Diakonie ČCE.


Bezbariérovost je základ

Pro starší lidi je ideální menší byt, který je méně náročný na úklid, je útulný a nebudí pocit prázdnoty. Důležitá je bezbariérovost, jejímž základem je funkční výtah, absence zbytečných prahů nebo také redukce nábytku s ostrými hranami. Vybavení bytu by mělo zaručovat bezpečnost a pohodlí, posílit soběstačnost a zároveň být estetické


Tipy pro jednotlivé místnosti

V kuchyni by nemělo chybět vhodně sestavené varné centrum. Ačkoli v bytech seniorů jsou dnes často integrovány spotřebiče pro vaření a pečení do jednoho, daleko bezpečnější a pohodlnější je umístit zvlášť varnou desku a zvlášť pečicí či mikrovlnou troubu a umístit je optimálně do výšky 110 až 120 cm. Jedině tak je lze obsluhovat i vsedě. Nenahraditelné místo v kuchyni mají skladovací prostory. Běžné skříňky s dvířky jsou však pro seniory nepraktické, protože jen těžko dosáhnou až do jejich zadních částí. Proto je lepší je nahradit velkoobjemovými zásuvkami.

V koupelně a na toaletě by neměla chybět madla. Vana je lépe přístupná, má-li speciální dvířka, jinak je lépe ji nahradit sprchovým koutem s praktickým sedátkem. Pro ložnici a obývák platí, že nábytek by v nich měl být rozmístěn tak, aby všude byla zachována minimální průchodnost 80 cm. Tak se v nich bude moci pohybovat člověk o holích a v případě nutnosti i na invalidním vozíku. Okenní parapety by měly být v maximální výšce cca 70 cm, protože umožní výhled z okna sedícímu i ležícímu, který si ta díky tomu udrží alespoň oční kontakt s okolím.


Kdy se připravit na stáří?

Nutnost úpravy bydlení do podoby vhodné pokročilému věku se podle aktuálního průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny podceňuje. Přestože více než polovina respondentů ve věku od 40 do 55 let považuje své současné bydlení za nevyhovující pro seniory, nemyslí si, že je zapotřebí tento problém řešit už nyní. Téměř třetina z nich se chystá tímto tématem zabývat až za více než dvacet let. Situaci je potřeba začít řešit ještě v ekonomicky aktivním věku, dokud jste zdraví a máte dostatek finančních prostředků.

Připravila: Zuzana
15. 5. 2019


Diskuze: příspěvků