Medicína

Vyhněte se těmto následkům při dlouhodobém nošení čoček

Sbírání lístečků

Jednodušší na nošení než brýle, avšak náročnější na údržbu a hygienu. Kontaktní čočky jsou velmi dobrým sluhou, ale mohou být i špatným pánem. Přečtěte si náš článek, ve kterém zjistíte, co můžete očekávat od jejich dlouhodobého nošení.

I vaše oči potřebují kyslík

Rohovka je bezcévná čirá tkáň, kterou zásobují slzy kyslíkem ze vzduchu. Kontaktní čočky leží přímo na jejím povrchu a i když jsou moderní materiály propustné pro vodu a kyslík, množství kyslíku, které se dostává do Vašich očí je nižší. Jeho chronický nedostatek si oko začne nahrazovat tak, že „poprosí“ o zásobování cévní systém. Do rohovkové tkáně tak začnou na místech, která mají být čirá, postupně vrůstat nové a nové cévy, hlouběji a dále do centra.


Pozor na suchost očí

Kontaktní čočky absorbují vodu z našich slz, aby se udržovaly neustále měkké a neřezaly nás v očích. Slzy však potřebují i naše oči a jejich nedostatek umí pořádně potrápit. Každý nositel kontaktních čoček začne dříve či později cítit suchost. Při syndromu suchého oka, který vzniká právě nedostatkem slz nás mohou oči pálit, řezat, jsou červené, podrážděné. Pokud mávnete rukou, čtěte dále. Příliš suché oči mohou způsobit v horších případech i zjizvení rohovky a to už je opravdu stav, který nezvratně zhorší vidění.

Na chronicky suché oči pomáhají oční kapky, které Vám mohou poskytnout dočasnou úlevu od nepříjemných příznaků. Nicméně zanedbání problému může vést až k úplné nesnášenlivosti čoček. Nejlepším řešením je vyvarovat se nošení kontaktních čoček při suchých očích.


Zpomalení rohovkového reflexu

Možná jste ani netušili, že reflexy se týkají i Vašich očí. Reflex rohovky funguje jako ochranný mechanismus oka, kdy se víčka při nebezpečí ihned zavřou. Reflex tedy pomáhá ochránit oči v případě možného ublížení – například před létajícím předmětem, který se k nám rychle přibližuje, nebo se nás někdo pokouší udeřit.

Dlouhodobé používání kontaktních čoček může způsobit jeho zpomalení . Hrozí tedy, že oči nezavřete dostatečně rychle a můžete si tak způsobit zranění.


Můžete si přivodit i vřed rohovky

Zánět rohovky zná mnoho nositelů kontaktních čoček. Příčinou je nedostatečná hygiena při manipulaci nebo kontaminované čočky. Je to nepříjemný bolestivý stav, doprovázený červeným okem, slzením a světloplachostí, který je způsobený bakteriemi, viry či plísněmi. Pokud se nezasáhne ihned adekvátní léčbou, mikroorganismus může zahnízdit v hlubokých vrstvách rohovky a vzniká vřed, který se hojí vždy jizvou – zákalem. V extrémních případech taková jizva způsobí slepotu. Jediným řešením v tomto případě je transplantace rohovky.


Všechny problémy mají řešení

Těmto nepříjemným situacím lze předejít krátkodobým nošením čoček, střídáním s brýlemi, nebo trvalým řešením – jakým je laserová operace očí. Často na operačním sále a při kontrolách slyšíme: „už dávno jsem to měl (a) udělat“. Obraťte se na nás. Na oční klinice Oftum Prague, máme všechny dostupné technologie a jsme specialisté na tu nejmodernější metodu Relex Smile. Rádi Vám poradíme s nejvhodnější korekcí pro Vaše oči. My sami jsme ji absolvovali.

KP
Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků