Vitaminy pro děti

Vitaminy pro děti
Mladý organizmus se rychle vyvíjí a neobejde se bez spousty důležitých vitaminů, minerálů a dalších látek. Dbejte, aby dětem nechyběly.

Vitamin A

Je významný pro správnou funkci oční sítnice, kvalitu pokožky a sliznic. Posiluje imunitu a děti ho potřebují pro tvorbu kostí a růst a regeneraci tkání.

 

Vitamin C

Má velký vliv na imunitu, na správnou stavbu kostí, svalů, šlach a cév. Je důležitý pro hojení kůže, vstřebávání železa a tvorbu kolagenu. Jeho nedostatek se projeví na slabé odolnosti vůči infekcím, ale i zvýšenou únavou.

 

Vitamin B6

Je potřebný pro psychomotorický vývoj dětí, ale také zdraví imunitního systému a pokožky. Navíc se podílí na využívání bílkovin a přeměně sacharidů na energii. A té děti potřebují stále dost.

 

Vitamin D

Podílí se na tvorbě kostní hmoty mineralizaci kostí, má význam při vývoji zubů a regulaci rovnováhy tekutin v těle. Pomáhá tělu absorbovat ze stravy další důležitý prvek – vápník. Pro děti má zásadní význam při prevenci křivice páteře.

 

Omega 3

Jde o nenasycené mastné kyseliny, jež jsou nezbytné pro růst a zrání mozku a nervové soustavy. Posilují obranyschopnost těla a působí preventivně proti vzniku chronických nemocí

 

Vápník

Nezbytný prvek pro stavbu a vývoj kostí a zubů. Kromě toho se významně podílí na řízení nervových impulzů, srážlivost krve a regulaci srdečního rytmu.

 

Železo

Je součástí červeného krevního barviva hemoglobinu a dokáže na svůj povrch vázat kyslík a dopravovat ho do celého těla. Díky tomu pomáhá železo zásobovat energií všechny svalové soustavy a podílí se na správné funkci imunitního systému a metabolizmu. Pokud mají děti železa málo, bývají více neklidné a nesoustředěné.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
29.5.2014