Tento kulturní nápoj se připravuje především louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě. Slovem čaj se rovněž označují i nálevy, jako jsou zápary a odvary z rozličných rostlin, ovoce, bylinek. Mají podobné povzbuzující účinky a ozdravný vliv na organismus jako čaj.
Pár slov o čaji
Snad každý ví, že jsou základem lístky čajovníku. Stálezelený keř může dosáhnout výšky 5 – 15 metrů, někdy dokonce 30 metrů. Na plantážích se však udržuje ve výšce jednoho metru. Dobře se tak sbírá. Lísky mají délku od 3 do 25 centimetrů a šířku 1 – 10 centimetrů. Na dotek jsou hladké a kožnaté. Čajovník rostl v jihovýchodní Asii. Dnes ho produkují země, jako jsou Indie, Pákistán, Írán, Srí Lanka, Čína, Japonsko, Nepál, Indonésie, Argentina, Keňa.
Jaký máte nejraději?
Čaj se zpracovává nejrůznějšími způsoby, které se řídí stupněm oxidace. Pozorují se molekuly listu, právě ty mají klíčový vliv na chuť a způsob hnědnutí. Oxidace trvá tak dlouho, dokud obsah vody v lístku neklesne na určitou hranici. Podle způsobu zpracování dělíme sypaný čaj na čtyři skupiny – bílé, zelené, černé a polozelené. Za zmínku stojí také jihoamerické maté či lapacho a jihoafrický rooibos. Rádi byste okusili luxus? Dopřejte si Gunpowder. Ve světě je populární pu-ehr, kulicha, hojicha, rize anebo žlutý čaj.
Bylinky jsou v tuzemsku populární
V České republice mají lidé v lásce nejen exotiku, ale také klasiku. Bylinné odvary chutnají skvěle a obsahují vitamíny a minerály. Čaje jsou z květů, listů, kořenů a listů bylinek. Určitě ochutnejte sypanou stévii, jež je přirozeně sladká. Zajímavý je produkt z lotosových lístků. Díky němu ubráníte své tělo proti bakteriálním a houbovým infekcím a pomůžete trávení i hubnutí. Prodej čajů v internetovém obchodě Chvilka na čaj probíhá jako po másle. Objednejte si čaj z každičkého koutu světa a udělejte si výlet do dálek.
KP
Foto:
15. 3. 2018