Medicína

Zrak a zimní sporty

Sbírání lístečků

Pokud jste vášnivými lyžaři či snowboardisty a nosíte dioptrické brýle, pak budete určitě souhlasit, že Vám požitek z lyžování občas či stále výrazně snižují. Ani kontaktní čočky nejsou vždy optimálním řešením. Při pohybu na sjezdovce je přitom nutné dobře vidět a mít přehled o dění kolem, abychom mohli včas adekvátně zareagovat.

Přibližně každý třetí z nás má oční vadu. V praxi to znamená, že každý třetí nosí brýle nebo svou vadu řeší kontaktními čočkami. V běžném životě naprosto jednoduché. Ale při sportu? A navíc v zimě? Oční vady jsou pro sportovce skutečně velkým problémem. Podle výsledků britských průzkumů, které odpovídají i situaci v České republice, až 64 % uživatelů brýlí a kontaktních čoček přiznává problémy při sportu a 27 % udává, že kdyby nenosili brýle, zcela jistě by zkusili i jiné sporty, které jsou jim dnes nedostupné. Z výsledků průzkumu dokonce vyplývá, že jeden ze šesti dotazovaných kvůli brýlím nesportuje vůbec. Vzhledem k potížím, které jim oční vady a zhoršené vidění způsobují, se není co divit. Jen pro představu – třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti a každý osmý udává problémy s prostorovou koordinací, což jsou nesnáze, které mohou při lyžování či snowboardingu způsobit skutečně velké nepříjemnosti a být příčinou pádů a úrazů.

Běžně se tzv. dioptrické nebo refrakční vady řeší nošením brýlí nebo kontaktních čoček. Najdou se i tací, kteří to prostě neřeší. Ale ti pak zase „prostě“ nevidí.
Na svahu mohou být brýle problémem. Byť v současnosti jsou v nabídce brýle speciálně upravené a pro sport doporučované. Přesto například při pádu se riziko vážného poranění oka výrazně zvyšuje. Následky mohou být i fatální – tzn. je možné o zrak přijít. Ale i když brýlatý lyžař či snowboardista nespadne, musí řešit zamlžování brýlí při vstupu do restaurace na oběd nebo do ski baru odpoledne. A ještě taky musí své dioptrické brýle dostat pod lyžařské brýle. Což také není jednoduché, ani pohodlné.

Kontaktní čočky naproti tomu nabízí výrazně vyšší komfort. Ráno do očí, večer z očí. A přes den bez problémů. Ale je tomu tak opravdu?


Ráno se musí aplikovat čisté. Takže před odjezdem je potřeba sbalit desinfekční roztoky a také nejlépe ještě jeden pár čoček navíc – co kdyby se poškodily nebo vypadly.
Při celodenním nošení v mrazu a často i větru mohou kontaktní čočky nepříjemně oko dráždit. Leckterý sportovec je překvapený, proč jej čočky tak „řežou“, když normálně je celý den snáší. Vysvětlení je jednoduché – při mrazu a větru rohovka oka ztíženě „dýchá“ a více osychá a proto ji kontaktní čočky, které dále v příjmu kyslíku brání, více dráždí. Umělé slzy si na svahu na zklidnění oka také nenakapeme. A pokud lyžujete ve výškách nad 3000 m n.m., tak se nesnášenlivost dále zvyšuje, neboť kyslíku ve vzduchu se zvyšující se nadmořskou výškou přirozeně také ubývá.
A pak co s čočkami večer? Pokud máte oči podrážděné, čočky musí jít ven. Oči zklidnit. Jenže v baru je vydýcháno a nakouřeno…

Řešením se může stát operace očí, která Vás zbaví nepříjemností s korekcí vaší oční vady během chvilky. Odložíte brýle, roztoky a čočky necháte doma a budete si užívat lyžování nebo snowboardingu bez strachu, že něco nebo někoho přehlédnete. A je úplně jedno, jestli na svahu nebo pod svahem.
Lékařka Oční kliniky DuoVize v Praze MUDr. Jana Mikšovská k tomu dodává: „Obtíže při sportu jsou právě jednou z hlavních příčin, proč se na nás lidé obracejí. Naštěstí máme dnes k dispozici bezpečné a spolehlivé zákroky, které nijak nesnižují odolnost oka a zajistí vysokou kvalitu vidění.“


Možnosti moderní medicíny

Pro mladší sportovce je vhodný moderní způsob léčby dioptrií femtosekundovým a excimerovým laserem – zákrok NeoLASIK HD, který je zárukou nejvyšší kvality zraku. „Podkladem pro práci laseru je digitální mapa oka zkonstruovaná na základě měření oka speciálním přístrojem, který měří optickou soustavu oka v několika stech bodech. Dokáže zachytit a popsat i drobné, ale zrakově velmi významné nepravidelnosti optického systému oka, které v průběhu zákroku pak laser také ošetřuje,“ vysvětluje lékařka.

Pro sportovce středního a staršího věku je vhodná metoda PRELEX, která jim umožní užít si lyžování bez brýlí. Tato nelaserová metoda je vhodná u osob nad 45 let věku, které chtějí zlepšit vidění do dálky i na blízko bez nutnosti nosit brýle a také je vynikající volbou pro ty, u kterých se kombinuje velký počet dioptrií s rodinnou zátěží šedým zákalem. Jedná se o zákrok, při kterém se do oka natrvalo implantuje multifokální nitrooční čočka, která nahrazuje původní lidskou čočku, jejíž dioptrická hodnota a schopnost zaostřovat nedopovídala dioptrickému stavu oka a požadavkům pacienta. Hlavní výhodou metody je fakt, že tak lze odstranit jakýkoli počet dioptrií. Navíc se jedná také o preventivní léčebný zákrok, neboť pacientům po operaci již nehrozí vznik šedého zákalu, i když toto onemocnění mají v rodině.

Co je pro sportovce u těchto metod velmi důležité, je také to, že výkon je nebolestivý a rekonvalescence probíhá velmi rychle a k pravidelným sportovním aktivitám se vrací po krátké přestávce.
A ještě jedna informace sportovní nadšence určitě potěší. V letošním roce připravily Oční kliniky NeoVize a DuoVize zajímavé slevy, díky kterým jsou moderní metody odstranění dioptrických vad ještě přístupnější.


Nejčastější vady zraku, které jsou při zimních sportech nebezpečné:

Krátkozrakost

Špatně rozeznáváme vzdálené předměty, citlivě vnímáme oslnění, sebemenší nekorigovaná zraková vada je při zimních sportech riziková. Při krátkozrakosti je obraz vytvářen před sítnicí, a proto dochází k neostrosti. Krátkozrakost (neboli myopie) se koriguje „mínusovými“ čočkami, které posunou obraz dozadu na sítnici a ten se tak stává ostrým. Standardním řešením je nošení brýlí nebo kontaktních čoček.
Nejvhodnější metodou refrakční chirurgie ke korekci myopie je NeoLASIK a u vyšších dioptrických vad implantace nitrooční kontaktní čočky.


Astigmatismus

Tato vada se projevuje zkresleným nebo zamlženým obrazem na libovolnou vzdálenost. Astigmatismus bývá především vrozený, objevuje se u dětí i dospělých a většinou, až u 70 % lidí, bývá kombinovaný s krátkozrakostí a dalekozrakostí. Při astigmatismu je některá z optických ploch oka, nejčastěji oční rohovky, v jedné rovině více zakřivená než v druhé. Prostě je „šišatá“. Místo tvaru kopacího míče připomíná vajíčko nebo míč na ragby. Toto nepravidelné zakřivení pak způsobuje zhoršené vidění, horší vnímání kontrastů, člověk postižený astigmatismem má pocit, že nemůže zaostřit, bod vidí jako čáru nebo různě deformovanou křivku, často zaměňuje znaky 0 za 8, M za H či N, P za F apod.

Astigmatismus je možné odstranit laserovým zákrokem. V některých případech, zejména u lidí starších 40 let věku, je u astigmatismu vhodnější nelaserový zákrok.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
5.1. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL