Zimní období tradičně přeje častým nachlazením a chřipkám. Znají je především lidé se slabší imunitou a také ti, kteří již dospěli do pokročilého věku, a jsou na onemocnění více náchylní. Při nachlazení nemusíte platit velké částky v lékárnách, stačí se podívat na staré osvědčené babské rady v tomto článku.
1. Dejte si horký vývar
Právě talíř horkého vývaru je první pomocí při nachlazení. Stoupající pára uvolní ucpaný nos, teplá polévka vás prohřeje a ještě si pochutnáte. Pokud máte čas, věnujte jej přípravě kvalitního silného vývaru, který pro vás bude tím nejlepším pomocníkem.
2. Vsaďte na bylinky
Na každý problém existuje nějaká bylinka. S vykašláváním vám nejlépe pomůže břečťanový sirup, na suchý kašel je ideální jitrocelový. Čaj z lipových listů vám pomůže vypotit se, silný odvar ze šalvěje zase brání zánětům. Léčivé účinky má i bazalka, kterou nemusíte přidávat pouze do vaření, ale také si z ní připravit čaj proti kašli podporující imunitní systém a dýchací cesty.
Tip: Když si citron a med přidáváte do čaje, vyčkejte, dokud trošku vychladne, abyste nezničili všechny vitamíny.
3. Použijte solný roztok
Nemusíte kupovat solné kapky, vyrobte si solný roztok doma. V menší skleničce s vlažnou vodou rozpusťte lžičku kuchyňské soli a roztok vdechujte nosem. Solný roztok můžete také vařit a výpary inhalovat.
4. Udělejte z koupelny saunu
Horká pára udělá vašemu nosu dobře. Není však nutné posmrkávat ve veřejných saunách, když si jednu můžete udělat doma. Utěsněte dveře v koupelně, zapněte vařící sprchu a zhluboka dýchejte. Horká pára krásně protáhne ucpané dutiny. Vyzkoušejte také produkty na nachlazení.
5. Cibule a česnek léčí
Česnek působí jako přírodní antibiotikum známé svými antibakteriálními účinky. Obsahuje léčivou látku allicin, která je zvláště v syrovém stavu skvělým pomocníkem v boji s nachlazením. Vyhnat bakterie z krku vám pomůže i cibule, která se dá připravit na všechny možné způsoby.
6. Vitamínová bomba
Při nachlazení je nutné tělo vydatně zásobit vitamíny – především vitamínem C. Nejznámějším zdrojem vitaminu C jsou citrusové plody jako citrony, pomeranče či grapefruity, jejichž šťávu je nejlepší pít ráno zředěnou s vodou. Na účinnější doplňování se ale spíše hodí paprika, černý rybíz, šípky, rakytník, brokolice či zelí.
Tip: Jezte hodně vitamínů. Nejrychlejší způsob, jak jich do sebe dostat co nejvíce je díky odšťavňovači ovoce a zeleniny. Můžete si tak udělat rychlý, chutný a tělu prospěšný nápoj.
7. Zkuste mléko s medem
Ohřejte si hrníček mléka, přidejte lžíci másla a medu a vychutnejte si tento léčivý nápoj. Můžete přidat i lžíci rozmačkaného česneku.
8. Namažte si nos
Kapesník při smrkání dráždí vaši pokožku, takže je kolem nosu červená a rozbolavělá. Mažte si nos pravidelně léčivou mastí, například s obsahem heřmánku nebo mentolu. Stejně účinné je i obyčejné sádlo nebo vazelína.
9. Máte rádi křen?
Čerstvý kořen křenu nastrouhejte a smíchejte s přibližně stejným množstvím medu. Směs důkladně promíchejte a dávkujte po lžičkách během dne. Křen má nejen vysoký obsah vitamínů, ale také skvělé desinfekční a antibiotické účinky.
10. Aromaterapie
Aromaterapie je velmi stará metoda. Na rýmu se doporučuje hlavně máta, eukalyptus, citrus či borovice, které pomáhají uvolňovat dutiny a působí antivirově. A nemusíte ani mít aromalampu, bohatě postačí navoněný kapesníček umístěný na topení.
KP
Foto: Pixabay
8. 2. 2018