Patříte mezi alergiky a současně i nositele kontaktních čoček? Pak si možná říkáte, zda právě používáním těchto čoček nezhoršujete svoje zdravotní potíže. Měli byste je dočasně přestat používat?
Podle statistických údajů dnes trpí různými alergiemi asi třetina populace. Různé ovšem jsou i projevy alergií a jedním z těch poměrně běžných je pocit pálení v očích, jejich zarudnutí či otoky. Prakticky pak sezonní alergie může narušovat slzný film, jehož stabilita je důležitá pro dobré vidění. Což je o to horší, když vás kromě alergie trápí i některá ze zrakových vad, kterou koriguje kontaktními čočkami.
Co jste už měli udělat
Každý zkušený alergik ví, že na novou pylovou sezonu je třeba připravit se předem. A protože preventivní prohlídky se týkají i našeho zraku, je vhodné se svým očním lékařem pravidelně konzultovat zdravotní stav. Právě preventivní prohlídka totiž může vyloučit potenciální změny na povrchu oka, jež by se mohly stát vstupní branou pro infekci. Pokud jste letos na prohlídku „zapomněli“, ještě je čas to napravit.
Hygiena? Hygiena. Hygiena!
Nositelé kontaktních čoček určitě dbají v době sezonních alergií na zvýšenou hygienu. Nejen svých očí, ale také právě čoček. Mimo jiné lze vyzkoušet peroxidový roztok bez obsahu konzervačních látek, který je vydezinfikuje.
Ještě šetrnější řešení však slibují kontaktní čočky na jedno použití. „Ty jsou vždy nové, čisté, vyjmuté ze sterilního obalu. Při jejich nošení je dokonce možné kapat protialergické kapky. Existují i takzvané umělé slzy, které můžou po nakapání během dne opláchnout povrch čoček, a tím odplavovat případné alergeny. Samozřejmostí jsou vlhčené dezinfekční ubrousky, čisté pouzdro s roztokem a brýle stále sebou, kdyby bylo nutné čočky vyjmout,“ vysvětluje MUDr. Filip Beránek z Centra zrakových vad.
Jednodenní pojistka
Pokud vás tedy netrápí výrazné potíže, a dbáte na zvýšenou hygienu, pak se v době alergické sezony netřeba ničeho obávat. Ale i nyní odborníci doporučují zkrátit dobu nošení čoček anebo ještě lépe, používat už zmínění jednodenní. Zkuste například kontaktní čočky DAILIES®, jež se vyrábějí i pro lidi trpící astigmatismem či pro ty, kteří musí nosit takzvané multifokální brýle. „Zmiňované kontaktní čočky se vyrábějí tak, aby po nasazení do oka uvolňovaly zvlhčující látky, které se jinak přidávají i do některých očních kapek. Tyto látky pak omývají povrch oka a zvyšují pohodlí při nošení,“ uvádí lékař.
Kdy na čočky zapomenout
Jenže co když oči stále svědí a pálí, jsou zarudnuté? Pak byste neměli čočky vůbec používat, dokud zmiňované potíže nevymizí. „A jakmile je uživatel alergický na látku, kterou obsahují čočky nebo roztok, je třeba je vysadit úplně. Tomu lze ale zamezit vyzkoušením čoček před jejich nákupem. Jedná se o běžnou praxi v rámci aplikace kontaktních čoček u očního lékaře nebo u optometristy v optice,“ říká MUDr. Filip Beránek.
Místo závěru
Jednodenní kontaktní čočky tedy lze používat při mírnějších formách oční alergie, při horších potížích je vhodnější sáhnout po brýlích. A protože zdravotní stav každého člověka, tedy i alergika, se může v průběhu roku měnit, v případě závažnějších problémů bez otálení vyhledejte lékaře. Jen on totiž dokáže vyloučit případné jiné oční onemocnění s podobnými projevy.
Připravila: Marcela
Foto: Pixmac
5. 5. 2020