Alergie na lepek se podobně jako jiné alergie projevuje různě – kožními projevy, otokem, slzením očí, bolestmi břicha, průjmem a nadýmáním, ale i bolestmi hlavy a velkou únavou. Ovšem nejde jen o tuto jednu alergii.
O alergii na lepek a celiakii jsme si povídali s Tamarou Starnovskou, vrchní nutriční terapeutkou FTN s poliklinikou v Praze a členkou skupiny pro kvalitu péče v České asociaci sester.
Kdy poprvé se alergie na lepek může projevit?
Jako kterákoli jiná alergie – kdykoli během života.
Dospělí si už poradí, ale jak nejlépe připravit dítě na bezlepkovou dietu?
Nejprve je třeba vysvětlit rozdíly mezi dietou při alergii na lepek a dietou při celiakii. Základem pro vhodné opatření je prokázané onemocnění – tedy vědět, zda jde o:
- alergii na lepek,
- alergii na jiné složky obsažené v mouce,
- alergii na lepek a další složky obsažené v mouce
- případně o onemocnění celiakií (nebo Dühringovou dermatitidou).
V případě alergie je třeba ze stravy vyřadit všechny potraviny, které obsahují alergen (například sdělení, že mohou obsahovat stopy lepku) a pokrmy z nich připravené. V takovém případě mnohdy nevyhovují ani „bezlepkové“ potraviny a je nutné pečlivě sledovat složení výrobků. A při celiakii je třeba vybírat potraviny se sníženým obsahem lepku či bezlepkové, které splňují kritéria legislativní pro označení „vhodné pro nemocné celiakií“. Tyto potraviny mohou obsahovat jasně stanovené minimální množství lepku.
Co tedy může dětem hrozit, pokud se zanedbá péče a nedodržuje se bezlepková dieta?
Při alergii se dostaví vzápětí po konzumaci příznaky alergie. Při silné alergické reakci může dojít až k život ohrožujícímu anafylaktickému šoku. V situaci, kdy se alergie projevuje průjmy, hrozí například při déle trvajícím průjmu zhoršenému využití živin, hubnutí a u dětí neprospívání. Při onemocnění celiakií vede nedodržování diety k výživovým problémům se střednědobými a dlouhodobými následky – například malým vzrůstem, větší nemocností, osteoporózou, vyšším rizikem nádorového onemocnění střeva.
Existují na našem trhu alternativy lepku?
Spíše než alternativy lepku je třeba hledat alternativy potravin bez obsahu lepku. V současné době je situace co do nabídky a výběru velice příznivá. Jedinou překážkou je tak stále cena, která je cca 4 až 10x vyšší, ve srovnání s běžným pečivem.
Základním výrobkem je náhrada běžného pečiva pečivem bezlepkovým. Nicméně kromě pečiva můžete nejen ve specializovaných obchodech, ale i supermarketech nebo sítích drogerií sehnat například těstoviny, různé druhy mouky a bezlepkových směsí na pečení, sladkosti, moučníky, korpusy na pizzu, ale i pivo české i zahraniční výroby. Při alergii na lepek však nemusí být ani tyto potraviny vždy vhodné (viz výše).
Jak to tedy řešit ve školce, škole nebo i na dovolené?
Ve školním stravování je obvykle nutné, vzhledem k ceně těchto potravin, zajistit je ze strany rodičů. Ovšem rodiče často přinesou už hotové jídlo. Zejména při alergii na lepek je výhodné získat pro spolupráci učitele či vychovatele, kteří mohou dohlédnout, zda dítě nekonzumuje nevhodné potraviny.
Při dovolených v cizině může být situace paradoxně snazší než v naší republice. Zejména v západoevropských zemích není obtížné se buď na bezlepkovém stravování předem domluvit, případně navštěvovat přímo bezlepkové restaurace. Nicméně pokud si při cestě na dovolenou nejste jistí místní nabídkou, vezměte si s sebou alespoň základní bezlepkové suroviny a potraviny.
V zásadě platí, že při alergii je třeba dodržovat přísnější opatření a vždy mít k dispozici záchranný „balíček“ pro okamžitou potřebu z vlastních zdrojů, aby nebylo třeba hladovět. Při celiakii je obvyklé, že několik porcí pečiva je „při ruce“. A v restauraci lze zvolit jídlo „relativně bezpečné“, například steak s fazolkami nebo zeleninovou směsí.
Připravila: redakce
Foto: iStock
25. 3. 2021