Zelená lékárna

Cordyceps vám vrátí energii

Sbírání lístečků

Houba cordyceps sinensis, česky housenice čínská, se využívá v tradiční čínské medicíně už tisíce let. Navrací tělu energii a také léčí sexuální dysfunkce. Znáte tuto léčivou houbu?

Účinky houby cordyceps

  • Navrací tělu energii
  • U mužů podporuje tvorbu testosteronu
  •   Pomáhá léčit nemoci dýchacích cest
  •   Harmonizuje imunitní systém
  • Zmírňuje ekzémy a alergie
  •   Posiluje ledviny
  •   Pomáhá tělu lépe využívat kyslík při sportu


Energie pro sportovce i seniory

V Číně se housenice tradičně využívá jako životabudič, má totiž schopnost dodávat tělu energii. Podporuje tvorbu ATP, látky, při jejímž rozkladu vzniká energie potřebná pro fungování buněk. Jelikož se váže na stejné receptory jako kofein, vzbuzuje podobný pocit, nepřináší ale vedlejší účinky kofeinu, jako je problém usnout.


Díky těmto účinkům vám housenice pomůže, pokud se cítíte vyčerpaní věkem, dlouhou nemocí nebo hektickým způsobem života.


Housenice Číně přináší medaile

Účinky houby cordyceps potvrzují i výsledky čínských sportovců, kteří tuto houbu užívají. V roce 1993 čínské běžkyně Wang Junxia, Qu Junxia a Zhang Linli, které uvedly, že tuto houbu užívají, získaly v závodech zlaté medaile a zlomily tři světové rekordy.

Přínos housenice jako zdroje energie dokazují i vědecké studie. V italské Pavii například studie prokázala, že cyklisté, kteří užívají cordyceps, lépe využívají energii a mají menší sklon k přetrénování. Studie z Hongkongu z roku 2007 zase prokázala schopnost housenice podporovat tvorbu ATP.


S potencí pomáhala i čínskému císaři

Číňané housenici používají také na podporu mužské potence – pro tyto účely ji využívala i císařská rodina. Cordyceps totiž stimuluje Leydigovy buňky ve varlatech, které obstarávají tvorbu testosteronu. Díky tomu léčí nejrůznější sexuální dysfunkce.


Kam pro cordyceps?

Pro tuto léčivou houbu naštěstí nemusíte do nepálských hor, kde je doma. Seženete ji i v tabletkách, ne všechny jsou ale stejně kvalitní. Při výběru si dejte pozor na čistotu a koncentraci polysacharidů. Extrakt v tabletách by měl být 100% čistý, a aby měl na vaše tělo popisované účinky, musí obsahovat alespoň 40 % sacharidů. Tak je tomu například u tabletek Cordyceps Extra Strong od české firmy Superionherbs.

Připravila: Katka
Foto: Superionherbs
14. 08. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků