Měření tlaku nás čeká prakticky při každé běžné prohlídce u lékaře. Zjištění jeho hodnot totiž patří mezi základní informace, které vypovídají o našem zdravotním stavu.
Pokud je tlak vyšší, hrozí nám vážné zdravotní komplikace. O čem je řeč?
Mnozí lidé jsou zjištěním, že mají vyšší krevní tlak překvapeni. Není divu. Obvykle totiž, alespoň zpočátku, nepociťují žádné příznaky. Ne nadarmo se také o vysokém tlaku (hypertenzi) mluví jako o „tichém zabijáku“. Naše tělo totiž ničí pomalu a nenápadně. Právě proto je nutné mít ho, jak se říká, pod kontrolou. Normální hodnota u dospělého člověka je 120/80 mm Hg. Během dne přitom hodnoty kolísají. Nejnižší jsou ve spánku, nejvyšší v dopoledních hodinách. Pokud si tedy měříte tlak sami, například domácím tonometrem, je dobré vybrat si vždy stejnou denní dobu.
O co vlastně jde?
Krevní tlak je síla, kterou krev působí na stěny našich cév. V okamžiku stahu srdce je tlak nejvyšší, označovaný jako systolický – laicky „horní“. Mezi dvěma stahy, kdy se srdce plní krví, krevní tlak klesá a označujeme jej jako diastolický – laicky „dolní.“ O hypertenzi hovoříme ve chvíli, kdy jsou hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg. A jak se k takovým zdravotním problémům vlastně člověk „dopracuje“? Stačí k tomu kombinace genetických faktorů (30% podíl na vzniku hypertenze), vliv zevního prostředí a porucha vnitřních regulačních mechanismů.
Tři stadia nemoci
Vysoký tlak zpočátku nepůsobí žádné potíže. V prvním stadiu nemoci člověk většinou nepociťuje žádné potíže a jedinou známkou hypertenze je naměřený vysoký krevní tlak, který je nejprve občasný a později trvalý. Prvními neurčitými projevy může být také bolest hlavy, únava či poruchy spánku.
Pokud se pacient neléčí, dostává se do druhého stadia nemoci, které se již projeví aterosklerotickými změnami na tepnách. Srdce musí přečerpávat krev pod zvýšeným tlakem. Zatěžuje se zejména levá srdeční komora, jejíž svalovina zesiluje a komora se adaptuje na zvýšenou námahu – hypertrofuje. Tento stav se již ukáže na záznamu EKG nebo na ultrazvukovém vyšetření (tzv. echo vyšetření), jímž je možné změřit tloušťku svaloviny levé komory.
Pokud není ani v tomto stadiu hypertenze odhalena a důsledně léčena, přechází do třetího stádia – stádia tzv. orgánových komplikací. (cévní mozková příhoda, srdeční infarkt, srdeční selhání, krvácení do sítnice oka, ledvinové selhání atd.)
Vysoký krevní tlak, nepravidelný srdeční tep a fibrilace síní
Právě tyto tři faktory jsou zodpovědné za infarkt a mozkovou mrtvici. Fibrilace síní navíc může trvat jen omezenou dobu, vymizet a následně se objevit znovu. Čím vyšší je věk osoby, tím je pravděpodobnější, že trpí fibrilací síní. Pomocí mobilního kombinovaného přístroje Veroval® Tlakoměr s EKG je nyní možné takové riziko včas rozpoznat.
Pohodlné měření tlaku i EKG v jednom
Jedinečný přístroj Veroval® Tlakoměr s EKG je plně automatický a po každém měření vám poskytne jednoduchou analýzu naměřených hodnot pomocí srozumitelných ikon a systému semaforu. Mobilní funkce EKG rozpozná například fibrilaci síní a zajistí záznam srdečního rytmu ve 30 sekundách kdykoli a kdekoli. Slouží také k rozpoznávání poruch srdečního rytmu a raného příznaku poruch prokrvení či zánětů srdečního svalu. Křivku EKG, dostupnou v aplikaci Medi.connect, může pacient následně poskytnout svému lékaři, který na jejím základě stanoví efektivní léčbu.
Veroval® Tlakoměr s EKG lze zakoupit v lékárnách, prodejnách zdravotnických potřeba a na internetu www.lekarnahartmann.cz za doporučenou cenu 5 499 Kč.
Více info na www.veroval.cz.
KP
Foto: iStock, Hartmann
22. 8. 2017