Před dvěma dny jsme vás uvedli do široké problematiky inkontinence, nyní si vysvětlíme, jak se řeší dva nejběžnější typy zdravotních problémů spojených s únikem moči.
Pro začátek si jen připomeňme, že nejčastější příčinou úniku moči je stresová inkontinence, kterou je třeba odlišit od potíže zvané hyperaktivní močový měchýř.
Stresová inkontinence
V tomto případě dochází k samovolnému úniku moči po náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, který se odborně nazývá stres. Nepleťte si ho však s dobře známým psychickým stresem. Je-li organismus ženy v pořádku, za běžné situace na tento stres zareaguje močová trubice tak, že zůstane uzavřená a moč nemůže unikat z měchýře ven. Což předpokládá správnou polohu močové trubice, pevné pánevní dno a okolní tkáně. Ovšem během těhotenství nebo po menopauze svaly pánevního dna ochabují, na závadu je rovněž obezita.
Léčebné možnosti
* Rehabilitace svalů pánevního dna: Soubor speciálních cviků se doporučuje provádět třikrát denně a to po dobu alespoň 20 minut. Má to velký smysl, protože zhruba tři čtvrtiny pacientek udávají po cvičení skutečné zlepšení.
* Vaginální kužely: Jde o cvičení svalstva pánevního dna s poševně umístěnými předměty, které pacientka nosí. Doporučuje se je nosit denně opět po dobu 20 minut.
* Nepřímá elektrostimulace nervosvalových struktur pánevního dna: Používá se po dobu 30 minut denně v průběhu dvaceti až třiceti dnů.
* Vaginální pesary: Upravují porušené anatomické poměry a často se používají jako dočasné řešení před operačním zákrokem.
* Medikamenty: Jejich úkolem je zvýšit uzavírací tlak močové trubice, nejčastěji se sází na poševně podávané estrogeny.
Hyperaktivní močový měchýř
Za tento nepříjemný zdravotní problém může špatná informovanost centrálního nervového systému, kdy močový měchýř reaguje už na malé množství moči. Může se projevovat různorodě, někdy jde o „jen“ o náhlou a nutkavou potřebu močit, jindy spojenou i s častým močením, dále se zmiňuje urgentní inkontinence – k úniku moči dojde dříve, než člověk doběhne na toaletu, jiný problém pak představuje nykturie (potřeba močit v noci).
Léčebné možnosti
* Medikamenty: Podávají se léky obecně označované jako anticholinergika, které zjednodušeně řečeno snižují dráždivost močového měchýře a působí na jeho svalové buňky.
* Doplňkové metody: Přestože předepisování leků je metodou první volby při řešení problému zvaného hyperaktivní močový měchýř, pacient sám sobě prospěje také změnou životního stylu. Měl by méně konzumovat kofeinové přípravky, kořeněná jídla, citrusy, sycené nápoje a vše, co obsahuje umělá sladidla, naopak dostatečně přijímat vlákninu. A pokud ho trápí nadváha až obezita, je víc než žádoucí shodit nepotřebné kilogramy, které zvyšují tlak na močový měchýř. Kromě toho je vhodné trénovat močový měchýř a současně posilovat speciálními cviky pánevní dno (praktické příklady cvičení najdete například na www.jetovsuchu.com).
Připravila: Marcela
Foto: iStock
28. 2. 2013