Bolest. Nepříjemný smyslový vjem, bez kterého bychom ale pravděpodobně nepřežili. Pojďme se společně podívat, jak se lidstvo s bolestí vyrovnávalo, co je bolest, jak funguje lék proti bolesti a zda můžeme kombinovat jednotlivé účinné látky.
Mírnění bolesti napříč dějinami
Už naši prapředci v pravěku se snažili tlumit bolest použitím rybích kostí ke stimulaci některých míst na těle. Snažili se také o nebolestivou stabilizaci zlomenin, jak dokazují archeologické nálezy. Četné byly také nálezy trepanačních otvorů v lebkách, které měly přinést úlevu od bolesti hlavy. Nejstarší dochované písemné zprávy o tišení bolesti pocházejí ze starého Egypta z období 4 000 až 3 000 let před naším letopočtem. Z dokumentů plyne, že k léčbě bolestivých stavů se dokonce používaly „elektrické“ ryby (rejnoci či úhoři).
Ve třetím a druhém tisíciletí před naším letopočtem vznikají v Číně základy akupunktury, která se původně prováděla pomocí kostí či ostrých kamenů. Číňané tak zdokonalili praktiku pravěkých lidí. Samozřejmě se rozvíjela také léčba rostlinnými přípravky. Například k tlumení bolesti při operacích se používal přípravek Ma-fej-san, který obsahoval indické konopí. Ve starověké Mezopotámii byla bolest považována za dílo zlých démonů. Prvními léky proti bolesti byly rostlinné přípravky a různé živočišné produkty, ale také alkoholické nápoje.
Opiové mámení
Prvním lékem, který je datován do období 3 000 až 2 000 let před naším letopočtem, byla maková šťáva – opium. Starověké Řecko bylo domovem otce medicíny – Hippokrata, který považoval mírnění bolesti za božské. Do Evropy se opium dostává v období renesance. Na jeho rozvoji měl významný podíl švýcarský lékař – Paracelsus. V 18. a 19. století je opium dodáváno lékárníkům a lékařům jako sedativum a lék proti bolesti. Bohužel zároveň s tím dochází ke zneužívání opia jako drogy.
Bolest v moderní době
Po éře tlumení bolesti narkotiky přichází snaha o vyvinutí sofistikovanějších léků proti bolesti. Roku 1969 byl ve Velké Británii veřejnosti poprvé představen ibuprofen, který objevil doktor Stewart Adams. Ibuprofen se stal pro své vlastnosti okamžitě populárním lékem proti bolesti a jeho popularita mu vydržela dodnes. Je tomu tak i u nás v České republice – ne nadarmo bylo již poněkolikáté za sebou uděleno ocenění Dobrá značka právě tradičnímu Ibalginu, jehož účinnou látkou je právě ibuprofen.
Co je to bolest a jak ji tlumit?
Mezinárodní asociace pro studium bolesti (IASP), která byla založena v roce 1973, definuje bolest takto: „Bolest je nepříjemný smyslový a emocionální zážitek spojený s aktuálním nebo hrozícím poškozením tkání, nebo který je v tomto smyslu popsaný.“ Díky bolesti se dozvíme o poranění nebo jiném problému, který náš organismus ohrožuje. Ovšem za určitých okolností se bolest stává příčinou utrpení nemocného, což platí především pro bolest vyvolanou nádorovými onemocněními a bolest chronickou. Pokud nás něco bolí, tak bychom za pomoci lékaře měli hledat příčinu. Bolest nepatří k životu a není potřeba ji snášet. Moderní lékařství zdůrazňuje fakt, že pro uzdravení těla má velkou váhu to, co se děje v mysli člověka. Ulevit si proto můžeme volně prodejnými léky proti bolesti – analgetiky či nesteroidními antirevmatiky.
„K ovlivnění akutních bolestivých stavů různého původu slouží léky ze skupiny analgetik a nesteroidních antirevmatik (NSA). Tato léčiva se používají k tlumení poúrazové bolesti, bolesti svalů a kloubů v rámci chřipkových stavů, menstruační bolesti, bolesti hlavy, zubů, kloubů apod,“ říká praktický lékař MUDr. Michal Lazák a dodává: „Všechna tato léčiva ze skupiny NSA působí obdobným mechanismem, mají srovnatelný účinek, tzn., neexistuje více a méně účinné antirevmatikum, ale mohou se lišit z hlediska toxicity. Především přípravky s obsahem indomethacinu a diklofenaku vynikají o něco vyšší toxicitou zejména na žaludeční sliznici. I v praxi mohu potvrdit jejich obecně horší snášenlivost.“
Jak léky na bolest fungují?
Jednou z účinných látek pro léčbu bolesti je paracetamol, který obsahuje např. přípravek Paralen. Tato látka brání tvorbě prostaglandinů, tedy látek, které „vyvolávají bolest“. Využití léčiv s paracetamolem není tak široké, jako léčiv s ibuprofenem, protože paracetamol zánět nijak neovlivní. Může se však podávat i těhotným.
Působení ibuprofenu (např. Ibalgin) je v zásadě jednoduché. Také ibuprofen zabraňuje tomu, aby se tvořily látky nazývané prostaglandiny. Ty se uvolňují v místech, kde je tkáň poškozená. Vyvolávají mimo jiné změny, které vnímáme jako bolest a jsou zodpovědné nejen za vznik bolesti, ale i zánětu. Ibuprofen tedy zmírňuje bolest a zánět různého původu. To ale není všechno, co umí. Také tlumí horečku, která provází například nemoci z nachlazení. Používá se i při chřipkovém onemocnění, kdy léčivá látka ibuprofen tlumí bolest a snižuje teplotu.
Dalším lékem na bolest, který zná asi každý, je kyselina acetylsalicylová, která je účinnou látkou v lécích jako je např. Acylpyrin. Působí v zásadě stejně jako ibuprofen a ostatní nesteroidní antirevmatika, ale na rozdíl od nich vyniká významně vyšší toxicitou vůči žaludeční sliznici a proto při jejím užívání je větší pravděpodobnost vzniku poškození žaludku. Z těchto důvodů se dnes kyselina acetylosalicylová samostatně jako analgetikum nepoužívá.
Spasmolytika jsou určena především k tlumení kolikovitých bolestí pocházejících z vnitřních orgánů, kupř. močové cesty, žlučník apod.
Většina léků proti silné bolesti je na lékařský předpis. Tyto léky dokáží u pacienta výrazně zmírnit i velmi silné bolesti, jejich užívání je však spojeno s rizikem výskytu často i závažných vedlejších účinků a proto jejich používání řídí lékař.
Široká řada moderních léků proti bolesti, často známých z reklam, většinou obsahují kombinaci výše uvedených léků. Nejsou horší nebo lepší, někomu pomohou a někomu ne. U některých jedinců může dojít dokonce k alergické reakci, která je pravděpodobná právě při kombinování léků. Nehledě na to, že cenově jsou tyto léky zpravidla nevýhodné.
Vedlejší účinky
„Vedlejší účinky léků se výrazným způsobem zvyšují při použití kombinace různých nesteroidních antirevmatik současně,“ říká MUDr. Michal Lazák a dodává: „Takováto kombinace v žádném případě nepřináší výhodu z hlediska zesílení analgetického účinku, zmírnění zánětu či snad urychleného hojení, pouze výrazně zvyšuje riziko poškození žaludeční sliznice, které může končit i život ohrožujícím krvácením ze žaludku. V případě lokálně podaných léků s obsahem NSA ve formě masti, gelu či krému je toxicita přípravků nesrovnatelně nižší vzhledem k tomu, že množství vstřebané látky do krevního oběhu je ve srovnání s celkovým podáním minimální. Toto ale platí pouze za předpokladu, že mast či krém nejsou aplikovány dlouhodobě a na velkou kožní plochu.“
TIP MUDR. LAZÁKA NA SILNĚJŠÍ BOLEST
Obecně kombinovat různé účinné látky není doporučováno ani v případě současného lokálního, tedy kožního a perorálního podání. Na druhou stranu, v řadě případů silnějších bolestivých stavů samotná lokální aplikace nemusí být dostačující. V takovém případě (kloubní bolesti či bolesti měkkých tkání v rámci např. poúrazových stavů) je výhodou krátkodobě použít vhodnou kombinaci lokální a tabletové formy, např. Ibalgin gel či krém a Ibalgin Rapid pro vzájemně se zesilující protizánětlivý a analgetický účinek, aniž by se významným způsobem zvýšila koncentrace NSA v krvi a tím se zvýšilo riziko nežádoucích vedlejších účinků. Tím dojde k rychlejší úlevě od bolesti, a současně se i zkrátí doba potřebná k hojení. Oba tyto přípravky lze použít jednorázově, ale i po dobu několika málo dnů.
Připravila: Zuzana
Foto: iStock
30. 7. 2020