Medicína

Jak na cestovní trombózu: vyzkoušejte kompresivní terapii

Léto je období dovolených. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem snadno se smíříme s dlouhými přesuny, které nás čekají, než se ocitneme ve vysněné destinaci. Dovolenou nám ale může překazit cestovní trombóza – jak jí předejít? Nejlépe vhodnou kompresivní terapií.

Mezi potřebné a nepostradatelné věci jsme jistě pečlivě sbalili cestovní lékárničku a vybavili se léky proti bolesti, průjmu, alergii. Dobrodružnější povahy se nechaly před cestou řádně očkovat, přibalily tablety k dezinfekci vody a tak se zdá, že v oblasti zdraví se není čeho obávat a dovolená může v klidu vypuknout.

Koho by napadlo, že zdravotní problémy mohou nastat už během cesty? Že by dovolená mohla skončit ještě dříve, než začala? To, co jsme zažili naposledy s malými dětmi, které spolehlivě umí svojí nemocí překazit prázdninové plány, se může zopakovat. Tentokrát ale nepůjde o neštovice nebo virózu, nás dospělé může zaskočit cestovní trombóza. Může, ale také nemusí, pokud budeme dobře informováni a připraveni. Pojďme se tedy podívat na některá základní fakta.

Cestovní trombóza je označení pro komplikace oběhu krve v žilním systému. Jednoduše tedy při cestování může dojít k tomu, že krev nám v těle nebude obíhat tak plynule jak má. Pokud tedy zrovna nepatříte k těm, kteří cestují pěšky s batohem, tito cestovatelé se trombózou rozhodně trápit nemusí. Většina ale využije k přesunu nějaký dopravní prostředek a tam už nás cestovní trombóza může potkat snadněji. Nejčastěji vznikají problémy při cestování letadlem, při tzv. transkontinentálních letech. Není nutné přeletět hned několik kontinentů, v praxi se jedná o lety delší než zhruba 5 hodin. Ačkoliv je cestovní trombóza spojená s leteckou dopravou, ve skutečnosti nás může postihnout v jakémkoliv dopravním prostředku, vlastní automobil nevyjímaje.

Pokud se oběh krve v žilách zpomalí, může dojít ke vzniku krevní sraženiny a ucpání některé z hlubokých žil. Krevní sraženina může také nějakou dobu po těle cestovat a usadit se daleko od místa svého vzniku. Taková sraženina se nazývá „vmetek“ protože je zkrátka krevním oběhem „vmetena“ např. do plic a způsobuje závažný stav označovaný jako plicní embolie.

Při dlouhém cestování v kabině letadla se setkává několik rizikových faktorů, které se podílejí na vzniku tohoto závažného, život ohrožujícího stavu. Za všechny můžeme zmínit:

  • menší obsah kyslíku v kabině – na tuto skutečnost zareaguje naše tělo tak, že rozšíří krevní řečiště (cévy se „povolí“), aby mohlo protéci více krve. Žilní návrat krve směrem k srdci je tedy obtížnější.
  • sedadla v letadle nám neumožňují téměř žádnou jinou polohu než skrčené nohy a podsazenou pánev, zvláště když během letu klimbáme. Dojde tak k utisknutí pokoleních žil a žil malé pánve a poklesu svalového napětí
  • Málo pijeme, pohyb je omezený stejně jako možnost regulace tělesné teploty

 

Kromě toho má každý z nás více či méně rizikových faktorů, které si již na dovolenou „veze“ z domova, jako je třeba nadváha, kouření, hormonální léčba, prodělané žilní záněty apod. Je zřejmé, že tyto situace nastávají i v autobuse, vlaku či autě.

Trombóza se ohlašuje některým z následujících příznaků a co je důležité, nemusí to být během cesty nebo krátce po opuštění dopravního prostředku. S následky dlouhého cestování se můžeme setkat dokonce i dva týdny po cestě, kdy už nás ani tato spojitost nemusí napadnout.

  • Pálení kůže a bolest a pocit horka v místě ucpání
  • pocit nedostatku kyslíku a obtížné dýchání


Jak jsme si již řekli v úvodu, je důležité o rizicích vědět a tím pádem zvolit i vhodnou prevenci. Jedině tak uděláme pro nerušenou dovolenou maximum. Cestování autem je v tomto případě ve výhodě, protože si rytmus cesty a zastávek můžeme volit sami. V ostatních dopravních prostředcích je to téměř nemožné a tak nezbývá než se zaměřit na:

  • protahování končetin a kotníků krouživými pohyby během cesty, ideálně krátká chůze v uličce
  • přijímání dostatku tekutin
  • výběr pohodlného cestovního oblečení – bez opasků, gum, pozor na těsné ponožky a spodní prádlo


Vynikajícím pomocníkem nám jsou kompresivní punčochy, které spojují několik preventivních opatření dohromady a jsou cenově dostupné a nenápadné. Pro jinak zdravé jedince je ideální tzv. I. kompresní třída, která zajišťuje dostatečnou oporu žilní stěny během cestování a podporuje plynulý oběh krve, bez nebezpečného městnání v dolních končetinách. Pro zvýšení účinku můžeme punčochy nosit již den před cestou a jeden až dva dny po cestě. Cestovní lékárničku můžeme tedy doplnit i o tento zdravotnický prostředek, který na rozdíl od léčivých přípravků, odvede dobrou službu i opakovaně a bez nežádoucích účinků. Jedním z takových prostředků jsou cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310.

KP
Foto: Avicenum
18. 8. 2017
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků