Medicína

Jak na histaminovou intoleranci

Sbírání lístečků

Histamin je vlastně velmi stará sloučenina, kterou ke komunikaci používají nervové imunitní buňky mikroorganismů, ale i my. Když v těle vznikne histamin, potřebujeme enzym, který ho rozloží na něco jednoduššího a zastaví se tak jeho působení.

Pokud zkaženou potravu s vysokým obsahem histaminu sní zdravý člověk, neublíží mu. V jeho střevech je enzym, který tento exogenní histamin dokáže rozložit. I v případě, že ho někdo sní malé množství, ale má zdravé střevo, tak buňky nepustí histamin dál do těla. Je třeba umět vnější histamin odbourat, tedy mít dostatek enzymu. A k tomu potřebujeme mít zdravá střeva, správnou mikroflóru a nepropustné střevo, které v případě, že nám ten trávicí enzym nestačí, zabrání tomu, aby histamin pronikl dále do organismu.

2–3 % populace má genetický defekt, týkající se produkce trávicího enzymu na histamin. Často, když dojde k poškození enterocytů, nastupuje právě histaminová intolerance, protože chybí enzym, který ho degraduje. Ten v těle ničí řada toxinů: léky, alkohol nebo potravinová aditiva. Velký problém je, že tato intolerance je velmi špatně odlišitelná od různých projevů alergií, autoimunit a jiných imunopatologických problémů. Těžko se proto určuje, zda je konkrétní problém způsoben HIT nebo jiným imunopatologickým pochodem v těle.


Jak se může v těle projevit HIT?

Histaminová intolerance může v těle spustit opravdu cokoliv – od problémů s kardiovaskulárním systémem, kůží, přes alergie, ekzémy, potíže s dýchacím traktem, žaludkem nebo nervovým systémem. De facto se může projevit na jakékoliv tkáni v organismu. Je zajímavé, že nadměrný příjem histaminu, zvláště u dětí, může spustit alergii. Když se totiž alergický řetězec už jednou spustí, tak si to potom naše imunita pamatuje. Když znovu sníme něco zkaženého – histamin už tam vůbec nemusí být – reaguje imunita stejně, jako by tam byl a nastupuje zacyklený řetězec.


Nadměrnou produkci histaminu může ale způsobit i porucha střevní mikrobioty. Na histamin pozor u ryb, které jsou třeba špatně skladované nebo tepelně upravené. Je důležité si uvědomit, že žádná kuchyňská úprava histamin úplně nezničí. Vyskytuje se v určitých typech sýrů, v uzeném mase, některých druzích nakládané zeleniny, alkoholu a tak dále.

Řada lidí vůbec neví, že HIT trpí a své problémy si do souvislosti s potravou vůbec nedají. Například lidé s migrénou… K uvolnění endogenního histaminu mohou vést některé potraviny – jahody, citrusové plody nebo určité druhy korýšů či některé léky. K častým projevům HIT patří kopřivka, ekzémy, střevní problémy, překyselení žaludku.

Výzkumy ukazují, že dostatečná hladina enzymu, který histamin degraduje, je důležitá i pro zdravé těhotenství. Proto by pro ženy, které mají problém s otěhotněním či opakujícími se potraty, mohla být detoxikace střeva a střevní mikrobioty velmi důležitá.

Když tedy uzavřu kapitolu enzymatických problémů a detoxikace: je nutné detoxikovat játra, slezinu, slinivku, žaludek, střeva a jejich mikrobiotu, podoby enzymů, případně toxiny v trávicím traktu (Toxigen), ale i zjistit možnost mikrobiálních zátěží.

KP
Autor: Marie Vilánková, www.joalis.cz.

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků