Medicína

Jak na plané neštovice

Sbírání lístečků

Známé virové onemocnění se vyhne jen málokterému dítěti. Co dělat, když tato choroba zasáhne i vašeho potomka?

Plané neštovice jsou poněkud nevyzpytatelné – nikdy nevíte, kdy se budou týkat zrovna vaší rodiny. Tato nemoc je navíc velice infekční. Stačí, když se váš potomek dostane do kontaktu s nemocným spolužákem už jen tím, že pobývají v jedné místnosti; virus se šíří nejen dotykem v určité fázi choroby, ale také vzduchem – kýchnutím či jen zakašláním.


Příznaky planých neštovic

Průběh choroby může být různorodý v tom, že některý potmek ji snáší hůře, jiný lépe. Vždy však dítěti znemožní na několik týdnů chodit do školky do školy. Počátek nemoci zpravidla avizuje horečka, ale v tu chvíli ještě málokdo tuší, oč vlastně běží. Navíc od okamžiku nákazy do prvních projevů planých neštovic uplyne nějaký čas, můžou to být i dva týdny.

Jakmile se však objeví vyrážka – drobné červené pupínky, máte jasno. Že nejde o běžnou vyrážku, se dá odhadnout i podle toho, že se pupínky vyskytují také ve kštici či na genitáliích. Poměrně záhy se pak promění v nepříjemně svědivé puchýřky neboli neštovičky.


Na co pozor

Plané neštovice nejsou život ohrožující nemocí, ale i tak dovedou děti pěkně potrápit (v drtivé většině je prodělají naši nejmenší do 12 let). Problém je však v tom, co už jsme zmiňovali: jde o velmi nakažlivou chorobu. Pokud se v rodině vyskytuje jedinec, který plané neštovice ještě neprodělal, musí se mít velmi na pozoru, a neměl by vůbec být v kontaktu s nemocným dítětem. Zejména pak, jde-li o dospívajícího či dospělého, u nichž choroba mnohdy probíhá s komplikacemi.
 

PoxClin

PoxClin

PoxClin

Když už se nemoc objeví, podstatné je nejen dodržování hygienických návyků, snižování teploty dostupnými léky, ale také omezení nepříjemného svědění. Pomocnou ruku nabízí například chladivá pěna PoxClin, díky níž svědění ustupuje a tím se také eliminuje nutkání k intenzivnímu škrábání pupínků. Což je velice důležité: rozškrábaný pupínek je doslova vstupní branou pro infekci, a výsledkem pak můžou být malé jizvičky trvalého charakteru. Zejména malým dětiem se těžko vysvětluje, aby měly silnou vůli a nepříjemné pupínky neškrábaly.

 

 

Výhody pěny PoxClin

  • Ulevuje už tím, že ošetřené místo ochladí.
  • Obsahuje komplex 2QR, díky němuž dochází k vytvoření bariéry mezi bakteriemi a pokožkou.
  • Další složkou pěny jsou výtažky z aloe, která podporuje hojivý průběh.
  • Na rozdíl od krémů či pudrů se pěna snadno nanáší.
  • Důležité je i to, že kůže po ošetření může volně dýchat a puchýřky vysychají rychleji.


Doporučujeme

Nikdy nevíte, kdy plané neštovice „zavítají“ právě do vaší rodiny. Když už se tak stane, snažte se, aby dítě nepobývalo na sluníčku, oblékejte ho do lehkého bavlněného oděvu.

Více informací najdete na www.poxclin.cz.


PoxClin zakoupíte v lékárnách.

 

Komerční prezentace
Foto: EuroMd
6. 8. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků