Medicína

Jak najít příčinu bolesti hlavy

Sbírání lístečků

Bolest je nepříjemným pocitem, který doprovází zranění, mnohé nemoci a potíže. Nemůžeme však na ni pohlížet pouze negativně, protože je to zároveň velmi důležitý signál pro naše tělo.

Říká nám, že něco není v pořádku, a nutí nás k nějaké změně, která by zabránila trvalému poškození organismu. Právě bolest je tím, co mnoho lidí přivádí do ordinací lékařů. Ti se snaží najít příčinu bolesti, odstranit ji a zbavit pacienta potíží. To však není tak snadné, jak se by se mohlo zdát. Ne vždy má bolest jasnou příčinu, která by šla jednoduše odstranit. Léčba proto často spočívá pouze v podávání léků potlačujících bolest. Ty však mají nežádoucí účinky, často jsou návykové a jejich účinnost má klesavou tendenci. To je také jeden z hlavních důvodů, proč lidé se snaží řešit svou bolest alternativními postupy.


Detoxikace a alternativa naštěstí v tomto směru mohou velmi výrazně pomoci. Bolest, to nejsou jenom signály o poškození tkání, které přivádí nervový systém do mozku. Na vnímání bolesti se výrazně podílí i sám mozek, nervový systém a náš emoční stav. K tomu, aby nás něco bolelo, nepotřebujeme tělo. Bolest může pouze vytvářet náš mozek nebo nervový systém. Takovým extrémním případem jsou fantomové bolesti končetin.

Mnohem běžnějším případem je uvolňování různých emočních problémů skrze bolesti a tělesné potíže. Různé druhy toxinů a infekcí napadají centrální a periferní nervový systém, často jej dráždí a způsobují celou škálu bolestí.

Nasměrováním našeho imunitního systému proti těmto toxinům v konkrétních tkáních a jejich následným zlikvidováním a vyloučením dokážeme často eliminovat příčiny různých neurogenních a psychogenních bolestí.


Jednou z nejčastějších a obtěžujících bolestí jsou bolesti hlavy, které běžně pociťuje asi 30 % populace včetně dětí. Bolesti hlavy mohou být způsobeny stresem a napětím, které, jak víme, mají vliv na svaly. Ty tuhnou a blokují periferní nervy. Blokády se přenáší do centrálního nervového systému a projevují se tupou bolestí, pocitem, že hlava je sevřená obručí. Obávané jsou také migrény, které se většinou pravidelně opakují. Standardně se jedná o jednostrannou cévní bolest hlavy. Při záchvatu dochází k rozšíření cév, v místě vzniká otok a zánět, který bolí. Často dochází k reakci celého organismu a migrénu doprovází nevolnosti, přecitlivělosti na smyslové podněty, ospalost.

Někdy dokonce může být migréna doprovázena tzv. aurami – smyslovými halucinacemi, nejčastěji zrakovými, anebo brněním. Migréna může být spuštěna různými podněty, jako jsou jídlo, alkohol, stres, počasí, hormonální změny, poruchy spánku,… Tyto podněty však bývají pouze poslední kapkou zhoršující nerovnováhu v organismu mezi sympatickým nervovým systémem, který je zapojován při aktivitě, a parasympatickým systémem, pracujícím při odpočinku. Nerovnováha postupně narůstá, a když přijde další narušující moment, spustí se kaskáda reakcí, která aktivuje parasympatickou reakci v mozkovém kmeni. Součástí této parasympatické reakce je vazodilatace cév, která je příčinou bolesti hlavy.

Tato reakce se podobá alergické reakci a má i podobné příčiny. Jednou z hlavních příčin bolesti jsou toxiny a emoční nerovnováha v okruhu jater. Ty charakterizuje akčnost, agresivita, vztek. Důsledkem je nadměrná aktivace sympatiku a neschopnost vyjádřit na emoční úrovni stres, který se akumuluje. Dále hraje velmi výrazný vliv okruh sleziny, který je na emoční úrovni charakterizován starostlivostí, přemýšlivostí a pracovitostí. Pokud se toxiny vyskytují v tomto okruhu, dochází k tomu, že člověk nadměrně vnímá své starosti, vytváří v sobě napětí, nedokáže se uvolnit, relaxovat, potlačuje práci parasympatiku. Tato nerovnováha mezi sympatikem a parasympatikem se pak somatizuje například jako migrény.


U všech bolestí hlavy zároveň hrají velkou roli toxiny v centrální nervové soustavě, jako například mikrobiální zátěže – viry klíšťové encefalitidy, herpetické viry, borrelie, toxoplasma, listerie, mycoplasma, toxiny z životního prostředí (rtuť, hliník, olovo, chemické látky, léky, očkování nebo metabolické toxiny – neurotoxiny vzniklé z glutenu aj.).

Metoda CIC – kontrolované a řízené vnitřní očisty vám pomůže poznat, které konkrétní toxiny, které orgány a nezvládnuté emoce se na přecitlivělé imunitě podílejí, pomůže je z těla odstranit a v podvědomí zpracovat, imunitu zklidnit a následně se zbavit široké škály problémů.

Svého terapeuta naleznete ve všech krajích. Informace na www.joalis.cz.

KP
Foto: iStock
31. 5. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků