Medicína

Jak se vypořádat s alergií?

Sbírání lístečků

Podle průzkumů trpí alergií každý čtvrtý člověk, to znamená, že se s alergií buď sám u sebe či u někoho z rodiny setkal zřejmě už každý. V současné době se jí prostě již nevyhneme.

Z toho důvodu bývá spolu s cukrovkou a dalšími nemocemi označována za civilizační chorobu. A stejně jako tyto jiné civilizační choroby bývá i alergie způsobena především prostředí a životním stylem, jakým člověk žije. A právě nyní je období, kdy se alergiím daří nejvíce.


Projevy alergie

Jaro i léto jsou měsíce, které jsou pro alergiky, jež jsou alergičtí na pyl, doslova peklem. Senná rýma je zřejmě tím nejběžnějším typem alergie a je způsobena pyly ze sezónních rostlin, které dráždí sliznici nosu. To způsobuje vodnatou rýmu, svědění v nosní sliznici a následně kýchání. Stejnými příznaky jako senná rýma se nejčastěji projevuje i alergie na prach či na zvířata. Přesněji na jejich srst a roztoče v ní. Často je velké množství roztočů rovněž v lůžku, na kterém spíte. Proto je potřeba dodržovat správné hygienické návyky.

Alergik má opět nutkání ke kýchání a smrkání. Mohou vás však také svědit oči, rudnout a slzet. U zvlášť citlivých jedinců se může tento druh alergie projevit i ekzémy nebo vyrážkou na kůži. Podle těchto projevů se určuje také závažnost alergie. U těch nejtěžších případů může totiž dojít i ke zhoršenému dýchání, což může způsobit astmatický záchvat.


Pomoc při potížích s alergií

Naštěstí je v současné době možné příznaky alergie do jisté míry značně potlačit. Jde toho docílit hned několika způsoby. Člověk se buď spouštěči alergie, tedy alergenu, nadobro vyhne, nebo, v tom případě, že to skutečně nejde, se dají příznaky zmírnit pomocí léků, takzvaných antihistaminik www.analergin.cz. Jedná se většinou o malé prášky na alergii, které obsahují látky, jež účinně působí proti spouštěcímu alergenu.

KP
Foto: iStock
30. 6. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků