Medicína

Jak si udržet zdravé srdce

Sbírání lístečků

Chtěli byste se udržet v kondici a mít srdce jako zvon i v pozdějším věku? Pak je na čase o tento veledůležitý orgán začít pečovat – srdeční selhání je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí na celém světě. Prozradíme vám, za jaké aktivity nám srdce poděkuje a co nám hrozí, když starost o něj podceníme

Nečekejte, až vypoví službu

Onemocnění srdce se zdaleka netýká pouze lidí vyššího věku nebo těch, kteří mají vrozenou vadu. Ohrožení jsou stejnou měrou i mladí lidé bez potíží. Do rizikové skupiny patříme všichni, pokud žijeme nezdravým způsobem. Stačí se nedostatečně pohybovat, být často ve stresu, konzumovat ve velké míře alkohol, kouřit nebo se stravovat nezdravě.


Motivací pro to začít se o sebe lépe starat může být výčet onemocnění, které nás mohou při nesprávné životosprávě s vysokou pravděpodobností potkat. Jedná se o infarkt myokardu, ischemickou srdeční chorobu nebo cévní mozkovou příhodu. Problémy s vysokým krevním tlakem a nemoci oběhového systému jsou pak přímou cestou k uvedeným chorobám.

Aby se srdce tetelilo

Srdíčko nikomu špatné zacházení neodpustí. Pokud nekouříte a s alkoholem to nepřeháníte, pak se zaměřte především na tyto tři věci:

Hýbejte se dnes a denně

Pohyb je alfou omegou prevence srdečních, ale i jakýchkoli jiných chorob. Pokud se přestanete hýbat, zdravotní problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Najděte si sport, který vás bude bavit, a věnujte se mu alespoň třikrát týdně. Důležitá je především pravidelnost. Dopřejte si i volnější dny, v nichž ale zůstávejte být aktivní, běžte se alespoň svižně projít.


Pokud máte sedavé zaměstnání, vydejte se do práce pěšky nebo jezděte na kole. Během pracovní doby si dělejte krátké přestávky, kdy se projdete do schodů nebo do kantýny pro svačinu. Srdce musí být denně zatěžováno a dělá mu to dobře, pod podmínkou, že si dopřejete i prostor pro relaxaci a dostatek spánku.


Chytejte občas lelky (nebo ryby)

Dlouhodobý stres má na naše srdce velmi neblahé účinky, zvyšuje krevní tlak a může způsobovat srdeční arytmii. K eliminaci stresu slouží aktivity, při nichž si utřídíme myšlenky a celkově se dostaneme do stavu uvolnění. Pokud neholdujete meditačním technikám, můžete si najít jiný způsob, jak vypnout mysl.


Skvělým tipem pro psychickou očistu může být rybaření. Přezdívaní tišší blázni si při čekání v rybářském křesle utřídí myšlenky a propojí se sami se sebou. Pobyt ve švitořící přírodě má velmi silný harmonizační účinek a probouzí v nás pocit sounáležitosti s ní. Svou roli při rybaření přitom hraje hlavně kontakt s vodou, jejíž vlnění, šplouchání a zurkot přispívají k pocitům klidu. Ne nadarmo se vodní zvuky používají v meditačních a relaxačních nahrávkách. I ty jsou ostatně úžasným nástrojem pro uvolnění stresu, pokud jste zrovna mimo divočinu.


Zvykněte si při dlouhodobější stresové zátěži přejít do režimu off. Jděte do přírody, vyplavte emoce, uvolněte se, dopřejte si klid, delší spánek, svěřte se někomu, zajděte si na masáž nebo cokoli jiného, co vás zbaví úzkosti. Buďte tady pro sebe.

Relaxace u rybaření

Relaxace u rybaření


Jezte jako Italové
Vyhněte se potravinám, které srdci škodí. Jsou to především průmyslově zpracované masné výrobky a uzeniny, ale také pochutiny obsahující velké množství cukru a umělých sladidel (sušenky, sladkosti). Nevhodné je také bílé pečivo, smažená jídla a potraviny s vysokým obsahem soli.


Udělejte ve své lednici a špajzu naopak místo pro mořské ryby, olivový a rybí olej, avokádo, oříšky, ovoce a zeleninu (především tu listovou, rajčata a fazole). Prospěšné je i koření jako je skořice, zázvor či oregano. Zkuste měnit své návyky postupně, místo brambůrků zobejte mandle. K večeři si poručte rybu místo smaženého sýra. Mlsat můžete hořkou čokoládu a čas od času si dopřát i sklenku červeného.


Dejte svému zdraví prioritu číslo jedna a každý den pro něj něco udělejte. Řadu doporučení pro prevenci srdečních chorob nám znovu připomene i Světový den srdce, který je připsán na 29. září a pořádá ho každoročně Světová federace srdce pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO).

KP
Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků