Medicína

Laserová operace očí umožní odložit brýle nejen krátkozrakým a dalekozrakým

Sbírání lístečků

K nejčastějším očním vadám patří krátkozrakost a dalekozrakost, nicméně laserové operace si poradí i s dalšími potížemi.

Ostrý pohled a zdravé oči nejsou žádným luxusem pro vyvolené. Díky moderním technologiím je může mít každý. A to i bez brýlí a kontaktních čoček, které jen přidělávají starosti.


Operace očí laserem jsou dnes dostupné každému. V ČR je mnoho klinik nabízejících tuto variantu léčby a často dávají klientům dokonce na výběr z levnějších a dražších metod. Jestli vás tedy nošení brýlí či kontaktních čoček příliš obtěžuje, není na co čekat.


Co všechno dokáže laserová operace korigovat?

Nejběžnější oční vadou, jíž trpí více než 30 % populace, je krátkozrakost, odborně myopie. Jedná se o stav, kdy dotyčný špatně vidí do dálky, s rozpoznáváním blízkých předmětů naopak potíže nemá. Vada se zpravidla objevuje v dětství nebo v pubertě a s růstem se ještě mění. Ustálí se kolem 20. – 25. roku života, pak se horší v těhotenství, případně až ve stáří. Vada je způsobená prodloužením oka, což změní lomivost rohovky a oční čočky, obraz dopadá před sítnici a na sítnici je už rozostřený. Někdy mohou být na vině také šedý zákal, cukrovka či nemoci rohovky a čočky. Krátkozrakost je daná geneticky, negativně ovlivnit ji ovšem může např. časté čtení, sledování televize, práce na počítači.


Opakem krátkozrakosti je dalekozrakost, odborně hypermetropie/hyperopie, kdy člověk vidí špatně do blízka. Zajímavostí je, že touto vadou trpí po narození úplně každý člověk, jen se postupem času upraví. Některým lidem se však objeví odchylka tvaru oční bulvy a potíž pak zůstává. Někdy je na vině i úraz či onemocnění (typicky cukrovka). Při dalekozrakosti se světelné paprsky protínají naopak až za sítnicí, proto není na sítnici ostrý obraz. Na rozdíl od krátkozrakosti se častěji projevuje ve středním a vyšším věku, protože v mládí je čočka velmi elastická a dokáže tuto vadu sama doostřit.


Další častou, přesto ne tak známou oční vadou, již lze vyřešit prostřednictvím laserové operace očí, je astigmatismus. Jedná se o stav, kdy je zakřivení rohovky asymetrické a postižený má proto problém zaostřovat na různé detaily – například špatně rozeznává rozdíl mezi 3 a 8, M a H, P a F apod. Trpí jím až 60 % populace, většina lidí to ovšem vůbec neví. Vše se často zjistí až při lékařské prohlídce, na niž přichází kvůli dioptriím nebo šedému zákalu.


A proč na operaci vůbec chodit?

Kdo nosí brýle jen příležitostně (třeba do kina, na přednášky, na řízení), většinou se s tím naučí žít. Sice je nepříjemné, že musíte věčně pamatovat, abyste si je vzali s sebou, ale nejedná se o žádnou velkou životní komplikaci. Problémem je, pokud je musíte nosit pořád. Jsou činnosti, které se s brýlemi dělají jen velmi obtížně – teď v létě to je například koupání v bazénu. Kontaktní čočky jsou sice určitým řešením, jenže ne každému vyhovují, a navíc znamenají další starosti navíc.


Mnozí lidé, obzvlášť ti, co měli dříve mnoho dioptrií, po zákroku nadšeně vypráví, že svět je najednou úplně jiný. Je krásné moct si přečíst noviny kdykoliv, aniž byste se museli natahovat pro brýle. Je skvělé jít po ulici a poznávat tváře kolemjdoucích. To všechno se pro vás s operovanýma očima najednou stane samozřejmostí.


Zajděte si na vyšetření, abyste zjistili, co potřebují vaše oči

Jak již bylo řečeno, postupů laserových operací je několik. K tomu, aby se vybral ten vhodný pro konkrétního pacienta, slouží předoperační vyšetření. Právě na něm závisí úspěch celé akce. Lékař aplikuje oční kapky, vyšetří zrakovou ostrost, stav rohovky, šíři zornice, binokulární vidění a poté navrhne nejlepší řešení. Možná také zjistí, že je problém někde jinde, než si myslíte (viz výše zmíněný astigmatismus, který často objeví až odborný oční lékař). Před tímto vyšetřením se nesmí 4 dny nosit kontaktní čočky, které deformují povrch oka, po něm se nesmí řídit auto. Je ale zcela bezbolestné a měli byste si na něj vyhradit dostatek času. Například pražská oční klinika DuoVize se netají tím, že u nich na tomto vyšetření strávíte více než dvě hodiny. Vše je probíráno opravdu dopodrobna, aby operace proběhla bez problémů. Více informací o operaci najdete zde.


Metod laserových operací je několik

Metod, které vám na různých očních klinikách mohou nabídnout, je několik. Čím se liší, kromě ceny, vám vysvětlí na konkrétních klinikách, my si pro ilustraci přiblížíme dvě metody používané na brněnské klinice NeoVize.


Nejmodernější postup, který můžete žádat, je operace NeoSMILE 3D® využívající laserové metody ReLEx SMILE. Nedochází k řezu ani pálení rohovkové tkáně, používá se femtosekundový laser, který na základě přesných výpočtů separuje přebytečnou tkáň. Pacient necítí pach spálené tkáně a metoda je celkově šetrnější a bezbolestná. Laser vykoná svou práci za cca 20 vteřin a do 24 hodin od zákroku už pacient zcela normálně vidí. Riziko dočasného slzení nebo pocitu suchého oka je minimální, nemůže dojít k zašednutí rohovky ani vzniku mikrostrií. Tato metoda je tím nejlepším, co lze dostat. Navíc je doplněna o all-inclusive balíček důkladné diagnostiky, vyšetření, pooperační péči a doživotní záruku. NeoSMILE 3D® má perfektní výsledky a pravděpodobnost nutnosti opakování je mizivá.


Další vysoce kvalitní metodou je NeoLASIK HD®. Opět se využívá rychlých a přesných laserů – femtosekundového laseru VisuMax a excimerového laseru MEL 80. Uplatňován je německý standard, kdy se operuje až 24 hodin po předoperačním vyšetření, aby měl pacient čas na jakékoliv dotazy. Pooperační péče je v ceně stejně jako spousta dalších služeb pro bezproblémový průběh.


Z dalších, méně finančně náročných metod, lze jmenovat například femtoLASIK, LASEK, PRK. Bližší informace o nich najdete zde.


Potřebujete vědět ještě něco, nebo už jste se rozhodli definitivně odložit brýle a zahodit kontaktní čočky?


V článku byly využity odborné informace z webů klinik DuoVize PrahaNeoVize Brno.

KP
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL