Medicína

Maminky po porodu: na co myslet

Sbírání lístečků

Zatímco těhotenství a samotný porod řeší budoucí maminky mnohdy do detailu, ne vždy se zamýšlí i nad dobou poté. Přitom zkraje stačí mít hlavně informace a kontakty a rovněž je důležité nebýt na všechno sama.

Porodní asistentka Hana Šimánková vám nyní poradí, na co by čerstvé maminky měly raději myslet předem.

Informace

Hodně žen si neplánuje poporodní dobu s tím, že se uvidí, jak se budou cítit, zda bude miminko prospívat a podle toho zařídí vše ostatní. Jenže pak jsou maminky bez informací lidově řečeno jako tělo bez ruky. Výsledkem jsou obavy, zda se o své miminko dobře starají. Popovídat si samozřejmě můžete se svými kamarádkami, jenže co v případě, když se jejich dobře míněné rady rozcházejí?

Mateřská centra a jiná zařízení

Ideální cesta? Podělit se o své starosti i radosti se stejně orientovanou skupinou žen. Proto vám prospěje komunikace s dalšími maminkami, nejlépe na některé organizované aktivitě. Díky tomu váš den získá větší náplň a vy kromě pohybu ještě kontakt s maminkami, které mají přibližně stejně staré děti. A tak si snadno porovnáte, zda se vaše miminko chová podobně jako ostatní děťátka. Mnohdy právě na těchto setkáních zejména poblíž bydliště můžete najít i novou kamarádku, se kterou budete společně chodit na procházky nebo plánovat i jiné aktivity.

Cvičení s dětmi i bez nich

Jednou z možných aktivit je právě pohyb, ostatně pravidelné cvičení je důležité i z pohledu poporodní rehabilitace. A proč cvičit i s miminkem? Společně trávíte čas v místě, kde vás nerozptyluje prádlo v pračce, příprava večeře nebo jiné povinnosti. Cvičení pomáhá dítěti rovněž v rozvoji psychomotoriky. Navíc správně vedené cvičení pro rodiče a batolata nabízí ve cvičební hodině také pauzu, během níž si miminka mají šanci odpočinout a maminky mezitím můžou cvičit podle sebe. Mnohé kurzy však poskytují i pohlídání dětiček během doby, kdy maminky cvičí.

Kdy začít pracovat

Věková hranice prvorodiček se stále posunuje, dnes už není výjimkou pětatřicetiletá nebo starší maminka. Právě ženy v tomto věku mají určité pracovní zkušenosti a mnohé nepočítají s tím, že je po porodu čeká několikaletá přestávka. Což si ostatně většina z nás nemůže dovolit nejen z důvodu „přetržení pracovní nitě“. Jenže univerzální a pro všechny obecně platná odpověď na otázku, kdy je vhodné začít pracovat s ohledem na správný vývoj děťátka, neexistuje. Jednodušší situaci mají ženy, které mohou pracovat z domova. Regulovat si čas na dítě, rodinu i práci operativně. Vždy ale je třeba tyto organizační věci řešit předem, zejména jste-li zaměstnankyně, nikoliv „dámy svého času“.

Zapojte partnery

Na zmiňované pohybové kurzy můžou chodit s miminkem místo maminek tatínkové, což prospěje nejen fyzičce, ale i jejich vzájemnému vztahu. Mnozí tatínkové rovněž pomáhají při koupání a někdy i při přebalování. Jen je k tomu musíte vést předem – co je pro jednoho samozřejmost, na to se druhý může dívat odtažitě. Partnera zapojte co nejdříve v době těhotenství.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Graviditas
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL