Medicína

Menoxin na menopauzu – jak funguje?

Sbírání lístečků

Menopauza je přirozený pokles produkce ženského reprodukčního hormonu a ukončení menstruačního cyklu ženy.

Začíná obvykle během vašich 40. až 50. let a rovněž obvykle je doprovázena příznaky jako jsou návaly horka, vaginální suchost, zimnice, noční pocení, přibývání na váze, nepravidelná menstruace, labilní nálady, snížený sexuální apetit, špatný spánek, ztráta kostní hmoty, bolesti hlavy, úzkost a deprese. Jelikož se jedná o zcela přirozený proces, léčba se zaměřuje především na zvládání symptomů. K dispozici je řada farmaceutických léků, ale riziko nežádoucích účinků vede mnoho žen k tomu, aby používaly alternativní terapie buď kromě – nebo místo – konvenční léčby.

Menoxin je doplněk výživy, jeho podrobnou recenzi najdete zde: https://bioporadce.cz/menoxin/, založený 100% na přírodní bázi a slibuje právě zvládání již zmíněných symptomů s odvoláním se na své unikátní složení. Zkusme zjistit, jestli je to opravdu tak. Podívejme se na nejdůležitější složky z pohledu vědy.


Jetel luční (Trifolium pratense)

Jetel luční (Trifolium pratense) je kvetoucí rostlina a stejně jako cizrna a fazole, patří k luštěninám. V bylinném lékařství se jetel obvykle používá k léčbě respiračních potíží (jako je astma, černý kašel a bronchitida), kožních poruch (jako je ekzém a psoriáza), zánětlivých stavů, jako je artritida a zdravotních problémů žen (jako jsou menopauzální a menstruační příznaky).

Jasně zbarvené květy jetele obsahují mnoho živin včetně vápníku, chromu, hořčíku, niacinu, fosforu, draslíku, thiaminu a vitaminu C. Jsou také bohatým zdrojem isoflavonů. Jedná se o sloučeniny, které působí jako fytoestrogeny – rostlinné chemikálie podobné ženskému hormonu estrogenu. Isoflavonové extrakty jsou, kromě příznaků menopauzy, nabízeny jako doplňky stravy pro vysoký cholesterol a osteoporózu.


Co říká věda
 

  • Většina výzkumů provedených na jetelu naznačuje, že je jen minimálně efektivní při snižování menopauzálních příznaků, jako jsou návaly horka.
  • Recenze publikovaná v časopise Journal of Women’s Health zjistila tři ze čtyř klinických studií neukázaly žádný významný rozdíl mezi jetelem a placebem pro snížení návalů horka. Recenzenti také uvedli, že některé studie mohly mít omezení, například délku studie.
  • V jedné studii, kde ženy užívaly doplňky isoflavonů jetele versus placebo, ženy, které tento doplněk užívaly, ztratily významně méně kostní denzity než ženy, které užívaly placebo.
  • V jiném výzkumu jedna malá studie uvedená v Gynecological Endocrinology Trusted Source zjistila, že suplementace jetele snížila příznaky menopauzy a redukovala hladinu triglyceridů.
  • Studie na zvířatech uvedená v Phytotherapy Research Trusted Source ukázala, že jetel může pomoci snížit stárnutí pokožky zvýšením hladiny kolagenu, které by mohlo mít souvislost s menopauzálními stavy, jako je vaginální atrofie a mít na ně dopad.


Sója luštinatá (Glycine max)

U žen v menopauze v Evropě i USA je více než osmkrát vyšší pravděpodobnost návalů horka než u žen v asijských zemích. Mohla by sója v asijské stravě vysvětlovat rozdíl? Možná.

Sójové boby se pyšní bohatou zásobou isoflavonů, které jsou strukturně podobné hormonu estrogenu a mohou mít slabé estrogenní účinky na vaše tělo. Mnoho běžných příznaků menopauzy souvisí s poklesem produkce estrogenu. Proto se předpokládá, že sója pomáhá zmírňovat příznaky kvůli svým vlastnostem podobným estrogenu. Přesto jsou dostupné důkazy smíšené.


Co říká věda

Populační studie spojují vysoký příjem sóji se sníženým výskytem návalů horka, ale jen velmi málo rozsáhlých klinických studií ukazuje jakýkoli významný přínos

Nedávný přehled 95 studií u žen v menopauze zjistil, že doplnění sojových isoflavonů může příznivě ovlivnit zdraví kostí, stejně jako frekvenci a trvání návalů horka. Nelze však zaručit žádné konkrétní výsledky. Sója je velmi bezpečná a obecně prospěšná, pokud nemáte sójovou alergii. Bezpečnost dlouhodobého doplňování vysokých dávek sojových isoflavonů je přesto méně jistá. Časté nežádoucí účinky mohou zahrnovat bolest žaludku a průjem.


Len setý (Linum usitatissimum)

Len setý (Linum usitatissimum), známý také jako lněné semínko, je přirozeně bohatým zdrojem lignanů. Tyto rostlinné sloučeniny mají chemické struktury a funkce podobné těm, které má hormon estrogen. Len se používá ke zmírnění příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka a úbytek kostní hmoty kvůli předpokládané aktivitě podobné estrogenu.


Co říká věda

Přehled 11 studií zjistil, že lněná semínka snížila frekvenci a trvání návalů horka. V malé 3měsíční studii u 140 žen v menopauze samy o sobě, které užívaly lněné semínko, hlásily významné zlepšení různých symptomů menopauzy a celkové kvality života. Přestože jsou současné údaje slibné, je zapotřebí více důkazů. Lněná semena jsou přesto výživné a jsou považovány za velmi bezpečné. Jsou skvělým způsobem, jak zvýšit příjem vlákniny a zdravých tuků bez ohledu na jejich účinek na příznaky menopauzy.


Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Šalvěj je bylina, která patří do rodiny máty (Lamiaceae), spolu s dalšími oblíbenými bylinami, jako je rozmarýn, tymián nebo meduňka. Existuje více než 900 druhů. Některé druhy, například Salvia officinalis a Salvia lavandulifolia, jsou běžnou složkou mnoha receptů na vaření a někdy se používají jako doplňky stravy. Šalvěj má vysokou hladinu antioxidantů a protizánětlivé vlastností. Má dlouhou historii jako lidový lék na mnoho stavů. Ačkoliv se šalvěj používá na několik příznaků menopauzy, včetně nočního pocení, návalů tepla a změn nálady, její vliv na menopazu nebyl dostatečně studovaný.


Co říká věda

Jedna studie zjistila, že čerstvá šalvěj snížila závažnost a počet návalů u žen v menopauze. Výzkum byl proveden u 71 žen v menopauze ve Švýcarsku. Užívali tobolky čerstvé šalvěje jednou denně po dobu osmi týdnů.

Starší klinická studie zjistila, že denní užívání šalvěje s vojtěškou snížilo návaly horka a noční pocení. Studie byla provedena u 30 žen v menopauze v Itálii.


Ploštičník hroznatý (Actaea racemosa)

Ploštičník hroznatý (Actaea racemosa) je kvetoucí rostlina pocházející z východních oblastí Severní Ameriky. V indiánské bylinné medicíně, která se již dlouho používá k léčbě různých nemocí, se v současné době nejčastěji používá ke zmírnění nočního pocení a návalů horka spojených s menopauzou.


Co říká věda

Přehledy, které zahrnovaly údaje o více než 8 000 perimenopauzálních, menopauzálních a postmenopauzálních ženách, dospěly k závěru, že neexistují dostatečné důkazy k určení, zda je ploštičník při léčbě symptomů menopauzy účinnější než placebo. Autoři však poznamenali, že může být odůvodněný další výzkum. Rosltina se nedoporučuje, pokud máte v anamnéze onemocnění jater. Nežádoucí účinky jsou relativně vzácné, ale nejčastěji se uvádí mírná nevolnost, podrážděný žaludek a kožní vyrážky.


Menoxin – verdikt

Seznámili jsme vás s účinky pěti bylinek, které tvoří složení kapslí Menoxin i s vědeckými důkazy, které za nimi stojí. Některé jsou vcelku přesvědčivé, jiné méně. Ale v každém případě můžeme říci, že tyto kapsle za vyzkoušení stojí . Avšak… Menoxin, jako každá bylinná terapie může interagovat s léky na předpis, což vede k dramatickým změnám v účinku botanické látky, léku nebo obojího. Abyste byli v bezpečí, informujte svého lékaře, že zvažujete bylinnou léčbu a vždy ji vysaďte nejméně 2 týdny před plánovanou operací.


Zdroje informací:


Komerční prezentace
Foto: bioporadce.cz
21. 12. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků