Před objevením antibiotik se na tuto nemoc často umíralo. Dnes už zápal plic není smrtelnou chorobou, ale i tak není radno ho podceňovat a už vůbec ne zanedbat jeho léčbu.
Zápal plic bývá nejčastěji vyvolán různými bakteriemi, viry nebo plísněmi. Může být také doprovodným nebo následným onemocněním jiných chorob. Nejčastěji k němu dochází u onemocnění horních cest dýchacích, jako jsou zánět průdušek, nachlazení, chřipky. Objevit se ale také může jako komplikace některých infekčních onemocnění, například spalniček nebo černého kašle, a to především u dětí. Riziko vzniku zápalu plic je větší v chladných měsících a ohroženi jsou hlavně ti z nás, kteří mají oslabenou imunitu, děti a staří lidé.
Jak poznáme zápal plic
Mezi nejčastější příznaky patří horečka spojená se zimnicí, nechutenství, ztížené dýchání až dušnost, zrychlený puls, bolesti hlavy, někdy dokonce i zvracení, celková únava, suchý kašel a nezdravě vyhlížející pokožka, která má šedavou barvu. Často se nemocnému kolem úst vytvoří typický namodralý trojúhelník. U malých dětí se může objevit krev ve vykašlávaném hlenu a silná bolest na prsou. V takovém případě vůbec nad ničím nepřemýšlejte a ihned se vypravte k lékaři. Záludnost zápalu plic spočívá v tom, že mnohdy má příznaky jako jiná onemocnění dýchacích cest. Nevěnujeme mu proto dostatečnou pozornost a doufáme, že situaci spraví kapky na kašel. Pak se stane, že nemoc přeroste v pokročilý zápal, který se projevuje nárazovitým dýcháním nosem, zvracením a vysokou horečkou. V raném stádiu rozezná zápal plic pouze lékař poslechem hrudníku.
Léčba patří do rukou lékaře!
Už při sebemenším podezření na zápal plic byste měli zamířit do ordinace odborníka. Ať si kdo chce, co chce, říká, stále je lepší vypadat jako hypochondr, než přechodit zápal plic a v „lepším“ případě následně ležet v nemocnici kvůli komplikacím. Jestliže lékař stanoví diagnózu včas, může léčba, a to i u dětí, probíhat doma. Rozhodně se ale neobejde bez pomoci antibiotik, která jako jediná mohou bojovat s původci tohoto onemocnění. V těžších případech, tedy u lidí se sníženou imunitou a starých lidí, je nutná intenzivní léčba, včetně podávání kyslíku.
Využijte domácí prostředky
Po konzultaci s lékařem si můžete připravit čaj z ibišku, který pomáhá snižovat horečku a mírnit křečovitý záchvatovitý kašel, kromě toho pomáhá působit protizánětlivě. Uleví vám také stále více oblíbená aromaterapie. V případě zápalu plic, ale i jiných onemocnění dýchacích cest, sáhněte po éterickém oleji z čajovníku australského Tea Tree Oil, který pročistí a zlepší vzduch v místnosti, ale zároveň pomáhá působit antibakteriálně. Kromě toho krátce, ale často větrejte a zvlhčujte vzduch – stačí dát na topení vlhký ručník. Trápí-li vás opravdu silný a vyčerpávající kašel, udělejte si tvarohový zábal hrudníku, na který nedaly dopustit už naše babičky.
Nepodceňujte prevenci!
Její pravidla jsou v podstatě stejná jako u kterýchkoliv jiných onemocnění, která nás sužují hlavně v podzimních a zimních měsících. V průběhu celého roku bychom se měli otužovat, nebýt v přetopených místnostech a oblékat se adekvátně teplotám, které panují venku. Důležité je i průběžné posilování imunitního systému. Jezte pestrou stravu bohatou na vitaminy A a C. Jejich zdrojem jsou například špenát, brokolice, rajčata, dýně, mrkev a samozřejmě citrusy, mezi kterými je jakýmsi pomyslným králem grapefruit. Pokud jste náchylní k infekcím, je nepostradatelnou pomocnicí v prevenci, ale i léčbě Echinacea purpurea jinak také třapatka nachová, která pomáhá posilovat obranyschopnost organizmu a v případě nachlazení urychlovat uzdravení.
Text: Zuzana
Foto: iStock
3.10. 2016