Medicína

Oči a makulární degenerace: co mají společného?

Sbírání lístečků

Vyšší věk, špatné složení stravy, ale i kouření nebo opalování – to vše může určitou mírou přispět ke vzniku takzvané věkem podmíněné makulární degenerace. Pokud by se neléčila, hrozí až slepotou. Co s tím? V první řadě je třeba myslet na prevenci.

Zmiňovaná choroba se diagnostikuje u lidí ve věku 50 let a více. Jak se projevuje? „Věkem podmíněná makulární degenerace (dále jen VPMD) je progresivní onemocnění, které postihuje střední část sítnice a způsobuje postupnou ztrátu centrálního vidění,“ uvádí MUDr. Ivan Fišer, primář vitreoretinálního centra Evropské oční kliniky Lexum.

Choroba dvou tváří

Dodnes není stoprocentně jasné, proč vlastně VPMD vzniká. Přesto lékaři v průběhu času potvrdili, že na vzniku této choroby se kromě genetických dispozic může podílet například vyšší věk, cévní onemocnění, stravovací návyky, působení slunečních paprsků a jiné.


VPMD má dvě formy: suchou a vlhkou.

  • Suchá je častější a projevuje se rozostřením zraku.
  • Méně častá vlhká forma je progresivnější a pokud se neléčí, hrozí ztráta zraku.

Právě to je dostatečně pádný důvod k tomu, abyste nepodceňovali prevenci a raději už ve věku 45 let a výe pravidelně navštěvovali očního lékaře. I když si myslíte, že vidíte jako rys a k návštěvě specialisty není důvod.

Co potvrzují statistiky

  • VPMD má na svědomí téměř 9 procent příčin slepoty v důsledku onemocnění oka (pozor – častější výskyt je právě ve vyspělých zemích, zde jde až o 50 procent případů slepoty souvisejících s nějakým onemocněním).
  • Častěji postihuje ženy.
  • Zatímco u lidí středního věku je riziko choroby asi dvouprocentní, u dospělých starších 75 let se zvyšuje téměř na 30 procent.

Léčebné možnosti

„Léčba VPMD spočívá v podávání nitroočních injekcí protilátek proti růstovému faktoru. Preparáty používané v posledních 8 letech mají maximální účinnost při měsíční frekvenci podávání. Dostávat do oka injekce každý měsíc však není příjemné, navíc je zatížené určitou mírou rizika. Proto oftalmologové i pacienti uvítali, že se v ČR v letošním roce připravuje nová možnost léčby,“ uvádí MUDr. Fišer.

(Nejen) jídlem k lepšímu vidění

  • Abyste měli oči úměrně svému věku co nejdéle v dobré kondici, pomůže vám také pestrý jídelníček bohatý na zeleninu a ovoce. Pochutnejte si na antioxidantech (vitamíny C či E), minerálech (například selen, zinek) i karotenoidech.
  • Znovu opakujeme – myslete na prevenci. Když se choroba zachytí včas a bude se správně léčit, zvyšují se i vaše šance na zachování zraku.
  • Pokud se toto onemocnění ve vaší rodině už vyskytlo, měli byste se zajímat o analýzu DNA. Odborník připomíná, že pomocí jednoduchého odběru buněk z ústní sliznice si lze nechat vyšetřit svou DNA a na základě detekce poškozených genů se pak dozvíte, zda je u vás vyšší pravděpodobnost vzniku této choroby.

 

Připravila: Marcela
Foto: Bayer
14. 6. 2017
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků