Řídnutí kostí neboli osteoporóza postihuje v civilizovaných zemích zhruba 7 až 8 procent obyvatelstva. Co s tím? Zamyslete se nad touto chorobou ještě před tím, než propukne.
„Nezapomínejte na prevenci a zdravé stravování, jelikož předpoklady pro řídnutí kostí se utvářejí už před narozením,“ nabádá prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., ředitel Revmatologického ústavu v Praze.
Nejprve několik čísel
Osteoporóza představuje skryté nebezpečí – v ČR jí trpí skoro tři čtvrtě milionu lidí (a z nich více než půl milionu je žen). Vezmeme-li to podle věku, pak se zrádná choroba projevuje téměř u třetiny žen starších padesáti let. A ještě jeden údaj: ze všech postižených se léčí maximálně patnáct procent nemocných. „Stav diagnostiky a včasné léčby osteoporózy v Česku stále není ideální. Zavedení poradenství by mělo vést k optimalizaci příjmu vápníku a vitaminu D, a tím i k prevenci rozvoje osteoporózy,“ uvádí profesor Pavelka.
Proč kosti řídnou?
S přibývajícím věkem dochází u každého člověka k úbytku kostní hmoty a narušení její mikrostruktury, ale to neznamená, že byste na daný stav měli rezignovat větou: „My to máme v rodině, to se dědí.“ „Příčin osteoporózy je mnoho,“ říká revmatolog a vzápětí dodává, že hlavním a nejčastějším důvodem u žen je hormonální změna v období menopauzy v důsledku snížení tvorby estrogenu. Rozvoj tohoto onemocnění však podporují i samotné ženy, které mají málo pohybu, kouří a jejich strava před menopauzou nenabízí dostatek vápníku.
Podle Tamary Starnovské, nutriční terapeutky ČAS, mezi rizika rovněž patří i alkoholismus, nadměrný příjem kávy a sycených nápojů, ale také sedavé zaměstnání. Další ohroženou skupinou představují osoby s nízkou tělesnou hmotností (BMI pod 19) nebo s anorexií. Ovšem svou roli sehrávají i některé léky; při dlouhodobém podávání „mají na svědomí“ právě úbytek kostní hmoty.
Začíná se ještě před narozením
Řekli byste, že základ pevné kosti vzniká už v prenatálním období? Pro to, jak bude vypadat v pozdějších letech, je dále zásadní příjem vápníku a pohyb, bavíme se o věku do 25 let. Prevence osteoporózy zkrátka začíná velmi brzy. Nezapomeňte, že maximum kostní hmoty máte mezi 23. až 30. rokem života; dále se její množství v důsledku nerovnováhy mezi tvorbou a odbouráváním snižuje. Proto je tak potřebné konzumovat dostatek vápníku ve stravě především v dětství a dospívání. Jako optimální zdroj vápníku se jeví mléčné výrobky, protože ho organismus snáz využije (nejvyšší obsah vápníku nabízejí tvrdé sýry – potřebné denní množství představuje zhruba 100 g).
Prevence
Vzhledem ke skutečně vysokému riziku onemocnění po padesátce by zejména ženy neměly čekat na první příznaky a věnovat pozornost prevenci. Jako velmi účinný se v tomto ohledu ukázal přípravek Biomin Ovovital. Přírodní vápník společnosti BIOMIN, a.s. se jako jediný vyrábí z vaječných skořápek.
Při výrobě používá inovativní proces, při kterém se získává mikronizovaný vápník, který je pro naše tělo ideální, protože jeho částice jsou dostatečně malé, aby se přes tenké střevo dostaly do celého organismu. Takto vyrobený vápník je zcela přírodní, bez chemických a pomocných látek, proto zejména při dlouhodobém užívání nezatěžuje organismus.
Zjistěte si předem
Osteoporóza nebolí a přihlásit se může až zlomením kosti. Proč ale čekat až na tento okamžik? Pokud byste chtěli vědět, zda vám hrozí riziko osteoporózy, obraťte se například na akreditované osteocentrum Revmatologického ústavu v Praze, které se zaměřuje na léčbu sekundární osteoporózy při zánětlivých revmatických onemocněních.
KP
Foto: iStock
25. 4. 2018