Medicína

Plavání z pohledu ORL: na co si dát pozor?

Sbírání lístečků

Ve starověkém Řecku bylo plavání považované za jeden ze znaků gramotnosti, dnes ho vnímáme jako samozřejmost. Abyste si tento zdravý pohyb dokázali užít v pohodě, zamyslíme se nad ním z pohledu oboru ORL.

Co je dobré vědět, to nám prozradí MUDr. Jan Paska ze Střediska Lékařské Péče v Praze.

* Voda + zvukovod + plavání: Neopomínáte hygienu svých uší? Za běžných okolností, kdy je zvukovod čistý a optimálně široký, se při plavání nic špatného nestane. Ovšem zůstává-li ve zvukovodu ušní maz, může tato zátka nabobtnat, ucpat zvukovod a způsobit zalehnutí. Navíc při zúženém zvukovodu se voda dostává ven poněkud hůře; vlhkost v uchu může vést k zánětu zevního zvukovodu.

* Voda + zvukovod + tlak: Rádi skáčete do vody? Nebo si jen tak zaskotačíte, ať už s dětmi či kamarády? Pokud byste však nešikovně nastavili ucho vůči hladině vody, mohla by tlaková vlna při nárazu protrhnout ušní bubínek. V tomto případě je třeba hned vyhledat odbornou pomoc; čím dříve se ucho ošetří, tím je větší naděje na návrat bubínku k běžnému stavu. Pokud by se však bubínek nezacelil, museli byste podstoupit operační zákrok.

Proč je třeba být na sebe opatrní? Při vodních hrátkách může dojít i k poškození převodního aparátu středního ucha nebo k porušení vláskových buněk ve vnitřním uchu. Což je složitější jak z pohledu samotného zdravotního problému, tak léčby.

* Voda + ucho poškozené zánětem při perforaci bubínku: V tomto případě do ucha nesmí přijít voda. Proč? Hnisavý zánět se léčí i několik týdnů, počítejte s výtokem z ucha, a navíc s každým dalším zánětem se snižuje sluchový práh a pacient hůře slyší. Pokud by se vám to přihodilo třeba před dovolenou, sjednejte si vytvoření speciální ušní vložky, která perfektně ucpe zvukovod, a pak už byste do vody mohli.

* Voda + nos: Co se stane, když vám vnikne voda do nosu? Kromě nepříjemného pocitu nejde o nic závažného, i kdyby se voda dostala do vedlejších nosních dutin. Jen počítejte s tím, že vám z nosu bude možná delší dobu kapat voda.

* Voda + její vdechnutí: Občas si asi „loknul“ každý z nás, to se zkrátka stává. Problém ovšem může hrozit tehdy, když nedosáhnete na dno a tudíž musíte stále plavat. Proto se nedoporučuje nebezpečné plavání v krátkých vlnách za přítomnosti větru, kdy dochází k nečekanému zalití (nejen) úst vodou.

* Voda + potápění: Tento sport, ať už na nádech, nebo s pomocí přístroje, je velice náročný a každý, kdo se chce potápět, musí předem absolvovat odborný kurz. Při zvyšování tlaku s přibývající hloubkou totiž je třeba vyrovnávat tlak ve středním uchu.

Co se může stát? Dojde-li v hloubce k prasknutí bubínku, vniká do středouší studená voda, která dráždí ústrojí rovnováhy. To nejen bolí, ale také se pak dotyčnému může začít točit hlava, ztrácí orientaci a hrozí i zvracení. Uznejte sami – v hloubce několika metrů to jistě nebude žádná legrace. I proto je vhodné ještě před kurzem absolvovat návštěvu lékaře ORL. A až pokud vám potvrdí, že jste v tomto ohledu jako rybičky, přihlaste se do potápěčského kurzu.

Připravila: Marcela
Foto: archiv redakce
5. 7. 2021
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků