Medicína

Pomůcky na inkontinenci netřeba vždy hradit z vlastní kapsy

Sbírání lístečků

Jakoby nestačilo, že inkontinence lidi handicapuje už sama o sobě, navíc ještě musí řešit i otázku finanční – úhradu za speciální pomůcky. Víte, co může hradit zdravotní pojišťovna?

Rozlišujeme například inkontinenci stresovou, dále urgentní, tyto dvě se rovněž někdy kombinují, případně pak i reflexní (v důsledku neurologického onemocnění nebo poranění mozku). Vždy je však třeba inkontinenci aktivně řešit a neschovávat se s ní do kouta.

Zjistili jste problém?

A neznáte nikoho, kdo rovněž trpí inkontinencí, nebo se jen stydíte zeptat? Pak vězte, že existují tyto běžné inkontinenční pomůcky:
– vložky,
– vložné pleny,
– plenkové kalhotky (s lepítky, nebo natahovací),
– podložky do postele.
Pokud si pomůcky budete kupovat „ze svého“, je jen na vás, čemu dáte přednost, případně je můžete i kombinovat. Zvažujete-li však jejich úhradu zdravotní pojišťovnou, zde jsou mantinely jasně dané.

Kdo může inkontinenční pomůcky předepsat?

Nejprve je třeba stanovit stupeň inkontinence, rozlišují se tři kategorie s ohledem na mimovolný únik moči za dobu 4 hodin:
– I. stupeň neboli lehká inkontinence (nad 50 m a do 100 ml)
– II. stupeň neboli střední inkontinence (100 až 200 ml)
– III. stupeň neboli těžká inkontinence (nad 200 ml)
A kdo určuje, kam patříte? Praktický nebo odborný lékař, například neurolog, urolog, gynekolog či geriatr. A to zpravidla na základě výsledků potřebných vyšetření.

Na co máte nárok?

Níže uvádíme, co je možné získat v rámci jednoho měsíce.
V případě lehké inkontinence lze na předpis pořídit maximálně 150 kusů vložek a to do 450 Kč. U střední inkontinence se předepisují vložné pleny – opět jde maximálně o 150 kusů a to do částky 900 Kč. Pro těžkou inkontinenci jsou určené plenkové kalhotky; i zde platí pravidlo maximálně 150 kusů, přičemž zdravotní pojišťovna je uhradí do částky 1700 Kč.
Doporučujeme: Z pohledu praxe je pro vás zásadní údaj o maximální finanční úhradě. Ostatně zjistíte to sami, když si jen porovnáte ceníky nejběžnějších značek těchto produktů.

A co ty podložky?

Další pomůckou, kterou lze získat na předpis, jsou absorpční podložky o velikosti od 40 cm x 60 do 60 cm x 90 cm. Měsíčně byl stanovený limit maximálně 30 kusů, přičemž 75 procent ceny hradí ZP, 25 procent vy. A když potřebujete více pomůcek, ať už vložek, plen nebo kalhotek či podložek ? Pak si musíte ty zbývající doplatit ze svého.

Co je třeba ještě vědět?

Zatímco otázka věku nebo pohlaví nehraje v předepisování poukazů na inkontinenční pomůcky žádnou roli, otázka míry postižení je naopak zásadní. Prakticky to znamená, že pomůcky určené pro různé stupně inkontinence se nedají kombinovat nebo snad nahrazovat – pokud patříte například do druhého stupně, lékař vám nepředepíše plenkové kalhotky určené pro třetí stupeň a tak podobně. Něco jiného je ovšem nabídka výrobků v rámci daného stupně, kterých existuje celá řada a ty už samozřejmě kombinovat lze.

Kde je lze pořídit?
Inkontinenční pomůcky prodávají obchody se zdravotnickými potřebami a některé lékárny, které rovněž mívají k dispozici zkušební vzorky zdarma.

Kde získáte další rady?

Poptejte se svého lékaře, informujte se ve zdravotnických potřebách , případně v lékárnách, zjistěte si webové stránky firem, které inkontinenční pomůcky vyrábějí či dovážejí. Kromě jiného na těchto stránkách najdete příklady cviků pro posílené pánevního dna, ale i řadu dalších užitečných informací, včetně aktuální preskripční karty (ta konkrétně uvádí, kolik kterých výrobků lze získat v rámci ZP, pro vás tedy zdarma).


Připravila: redakce
Foto: archiv redakce
19. 7. 2013

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků