Každá nastávající maminka jistě řeší, kde a za jakých podmínek bude rodit. A pokud jí z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje představa klasické porodnice, zajímá se i o alternativní možnosti. Těmi by do budoucna mohly být takzvané porodní domy.
Abychom vás ovšem hned zkraje nemátli – takzvaný porodní dům není v našem systému zdravotnictví oficiálním termínem. O porodních domech se teprve diskutuje a je otázkou, jak by se taková zařízení měla v budoucna pojmenovávat. Ponechme nyní stranou problematiku názvosloví a pojďme si potenciální porodní domy představit.
Co je třeba splňovat
Každý poskytovatel zdravotních služeb, tedy i zmiňované porodní domy, musí nejprve získat oprávnění ke svému provozu, a splnit celou řadu předpisů. A nejen to, samozřejmostí je rovněž patřičné vybavení a potřeba zajistit dostupnost lékaře, pokud by došlo ke komplikacím. „Proto by měl být „porodní dům“ v dojezdu 15 minut od pracoviště, které je schopno řešit urgentní situace. Z toho důvodu se jeví jako vhodné jejich případné zřizování buď v prostorách nebo blízkosti takových pracovišť (součást porodnického pracoviště nebo subjekt smluvně spolupracující s gynekologicko-porodnickým pracovištěm),“ říká MUDr. František Polák, náměstek pro zdravotní péči MZ ČR a lékař pro intenzivní péči ve VFN v Praze, kterého jsme se dále zeptali:
V čem se liší porodní dům a porodnice?
V porodních domech povedou porod porodní asistentky bez asistence lékaře. A právě v tom může být riziko. Porodní domy by sice byly určeny pouze pro nekomplikované porody, ale v určitém procentu porodů se komplikace objeví zcela nepředvídatelně a ty je potřeba vyřešit velmi rychle.
Co mají zastupovat porodní domy?
Porodní domy mohou být možná v budoucnu alternativou proti klasickým porodnicím, ale musí být zajištěna bezpečnost rodiček i novorozenců. To je základní a zcela zásadní podmínka.
Můžete srovnat výhody i nevýhody?
Porodní domy by teoreticky mohly nabídnout rodičkám větší soukromí a rodinnější prostředí, ale nemůže to být za cenu nižší bezpečnosti. Také by se za starostlivost v porodních domech pravděpodobně připlácelo.
Jaká je perinatologická péče v obou zařízeních?
V tuto chvíli nejsou pravidla pro péči v porodních domech definována. Toto bude teprve předmětem dalších jednání odborníků. Podobu a budoucnost porodních domů v ČR je třeba ještě pečlivě prodiskutovat.
Kromě porodních asistentek se v posledních letech setkáváme i s dulami. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Dula, na rozdíl od porodní asistentky, neposkytuje zdravotní služby. Dula nabízí ženě psychickou a emocionální podporu a často ji doprovází na vyšetření a k porodu, ale do samotného porodu nezasahuje. Její služby tudíž logicky nehradí zdravotní pojišťovny. Pokud by dula poskytovala zdravotní služby, porušovala by tím zákon.
Může se to časem změnit?
Duly nemají odpovídající zdravotní vzdělání, takže MZ ČR určitě nepočítá s tím, že by jim umožnilo poskytovat zdravotní služby.
Připravila: redakce
Foto: iStock
23. 1. 2014