Medicína

Prevence kardiovaskulárních chorob? Zkuste řepkový olej!

Sbírání lístečků

Možná to víte, možná ne. Nádorová onemocnění jsou sice mediálně známější, ale choroby srdce a cév „mají na svědomí“ více úmrtí. Dá se proti tomu nějak bojovat? Osvědčené doporučení zní: dostatek pohybu a vhodná strava.

Přestože se o nezdravém životním stylu často zmiňujeme, řada lidí si stále příliš neuvědomuje jeho dopad. Přitom vznik kardiovaskulárních chorob skutečně velice úzce souvisí s tím, jaký je náš pohybový a stravovací režim. A právě v něm hrají zásadní roli tuky.


Připomeňme si

Dospělý člověk by měl spotřebovat 70 až 90 g tuku denně, z toho by minimálně dvě třetiny měly zastupovat tuky s převahou nenasycených mastných kyselin. Prakticky to tedy neznamená nejíst tuky vůbec, ale vhodně si je vybírat a konzumovat je v přiměřeném, nikoliv nadbytečném množství.


Proč sáhnout po řepkovém oleji

Právě tento olej nabízí až 93 procent prospěšných nenasycených mastných kyselin a naopak – pouze 7 procent škodlivých nasycených mastných kyselin (což je nejméně ze všech běžně používaných olejů). I když to možná neradi slyšíte, protože jste si už možná zvykli na olej slunečnicový nebo olivový, z pohledu zdraví by se měl stát vaším favoritem právě olej řepkový.


Zaujalo nás

„Americká Agentura pro potraviny a léčiva (FDA) označila řepkový olej jako vhodný nástroj prevence kardiovaskulárních chorob. Povolila výrobcům uvádět tvrzení, že konzumace zhruba jedné a půl lžíce řepkového oleje denně (19 g) může snížit riziko jejich vzniku,“ uvádí prof. MUDr. Věra Adámková, CSc., přednostka preventivní kardiologie IKEM. „Samozřejmě za předpokladu, že řepkový olej nahradí stejné množství nasycených mastných kyselin a nebude se tak navyšovat celkový denní příjem kalorií,“ dodává.


Co říkají průzkumy

V roce 1912 a pak opět letos provedla agentura STEM/MARK zajímavý průzkum, z něhož uvádíme následující:

  • Výrazně narostla znalost použití řepkového oleje pro přípravu studených i teplých pokrmů, což je jen dobře. Prakticky pak dotazované domácnosti uvedly, že řepkový olej používají při přípravě pokrmů častěji než dříve (35 procent v roce 2012, 56 procent v roce 2015).
  • Třetina dotázaných se domnívá, že řepkový olej dodává pokrmům příjemnou chuť (v roce 2012 šlo o 20 procent).
  • Bohužel o obsahu mastných kyselin v řepkovém oleji se mezi lidmi stále mnoho neví. Přesto se třetina dotázaných domnívá, že jeho složení nejlépe vyhovuje výživovým požadavkům z hlediska složení tuků a zastoupení jednotlivých skupin mastných kyselin.
  • Opět třetina lidí si myslí, že je prospěšné zařazovat řepkový olej do jídelníčku několikrát za týden.


Co na to odborník?

„Tento trend vnímám velmi pozitivně. Řepkový olej je skvělým zdrojem v potravě nedostatečně zastoupených omaga 3 nenasycených mastných kyselin, které mají vliv na vývoj mozku a nervové soustavy dětí, dokonce už v těhotenství,“ komentuje zvýšenou konzumaci řepkového oleje v rodinách s malými dětmi RNDr. Pavel Suchánek z IKEM.

A co je dobré pro vaše potomky, může prospět také vám.


Připravila: redakce
Foto: iStock
16. 3. 2020
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků