Jarní měsíce jsou obdobím, kdy tělo opouští zpomalený zimní biorytmus a adaptuje se postupně na nový. Tento proces se u řady lidí projevuje tzv. jarní únavou. Cítí se malátní a vyčerpaní, častěji bojují s nachlazením, chřipkou nebo angínou, které se navíc mohou opakovat. Příčinou toho jsou především potíže s imunitou. Pomocníků, které postaví imunitu na nohy, je více. Určitě pomůže vyšší přísun vitamínů, změna jídelníčku či více pohybu, svůj zvláštní význam však má také enzymoterapie.
Pojem jarní únava přitom nenajdete v žádných lékařských diagnózách, přesto se s ním doktoři ve svých ordinacích setkávají. Vžil se pro označení celkového rozpoložení, ve kterém se spousta lidí na počátku jara nachází. Je to pocit fyzické i psychické únavy až vyčerpání.
V zimě pracují snad všechny orgány na plný výkon. Imunitní systém se brání zvýšenému náporu bakterií a virů, trávicí systém se přizpůsobuje těžší stravě a krevní oběh dělá, co může, aby se zahřál. Psychicky na nás působí nedostatek slunečního svitu a delší období tmy, včetně časového posunu. Není potom divu, že organismus se postupně vysílí a začnou se na něm projevovat typické známky oslabené imunity, jako je nedostatek energie či vyšší náchylnost vůči různým nemocem. Tělo proto potřebuje posílit a je dobré osvojit si také určité návyky, aby organismus dokázal lépe odolávat nepříznivým podmínkám po zimě.
Pomůže především zvýšený příjem vitamínů – ať už v podobě konzumace ovoce a zeleniny nebo formou potravinových doplňků. Důležitou roli hraje také tělesná aktivita, která pomůže organismus pročistit od škodlivých látek, které se v něm v průběhu zimy nahromadily. Není nutné trávit celé hodiny v posilovně, efektivní jsou jednoduché cviky, které protáhnou tělo, nebo procházka na čerstvém vzduchu. Dalším nezbytným krokem je změna jídelníčku. Měla by z něho zmizet tučná a kalorická jídla, bez kterých se naše tělo obejde, a na řadu by měly přijít lehké pokrmy, v nichž by neměla chybět zelenina a obilniny. Důležité je také nezapomínat na pitný režim. Je třeba pít po celý den, a to především neperlivou vodu. Stejně nezbytnou zásadou je nepodléhat stresu, který jde ruku v ruce s nedostatkem spánku. Kvalitní spánek je přitom nezbytnou podmínkou důkladné regenerace organismu.
Jednou z nejúčinnějších možností, díky níž se dají překonat potíže s imunitou, je systémová enzymoterapie. Pomáhá posilovat přirozené mechanismy, jimiž tělo samo bojuje s infekcemi. Přípravky systémové enzymoterapie se dobře osvědčují i při léčbě zánětů, které bývají často způsobené právě oslabenou imunitou, anebo vznikají po úrazu či operaci.
V lékárně je k dostání např. volně prodejný lék Wobenzym, který je vhodný i pro děti. Výhodou systémové enzymoterapie je, jak už ostatně název napovídá, že působí komplexně. Podporuje přirozený způsob obrany organismu místo toho, aby jen řešila důsledky oslabené imuni-ty. Navíc zvyšuje účinek antibiotik, pokud tyto léky musíme užívat. Potahované tablety zaručují, že enzymy nepřijdou nazmar. Rozkládají se až v tenkém střevě, odkud se vstřebávají do celého organismu. Pro posílení imunity je dále velmi vhodné celoroční otužování, pravidelné cvičení, častá návštěva sauny.
Účinný boj proti jarní únavě by měl začít už během zimních měsíců. Důležité je nepodléhat špatné náladě ze tmy a ze zimy, najít si alternativu pohybu. I zimní krajina je příjemným místem k turistice nebo alespoň pravidelným procházkám.
Je jasné, že ne každý má možnost a čas zkombinovat všechny zásady boje proti jarní únavě, ale pokud se budete jen trochu snažit, je možné praktikovat většinu těchto rad. Jaro se pak pro vás stane příjemnou částí roku a ne obdobím, které z velké části proležíte v posteli s angínou v krku.
Víte, že..Jarní únava netrápí jen současnou populaci. Bojovali s ní i naši předkové, kteří se jí snažili předcházet především změnou stravování. Organismus očišťovali prostřednictvím půstů (masopust) a do svého jídelníčku zařazovali mladé jarní bylinky. Užívali také bylinné čaje a májová vína s léči-vými rostlinami a kořením.
Připravila: Zuzana
Foto: archiv
1. 3. 2017