Zelená lékárna

Síla medicinálních hub

Zatímco v ČR chodíme na houby, abychom si z nich mohli udělat smaženici, čerstvou houbovou omáčku nebo polévku, v Asii se už dlouhá léta používají pro léčebné účely. Samozřejmě ne podhříbky, babky a růžovky, jde o speciální medicinální houby.

Jako medicinální houby v Asii uznávají přes 270 druhů hub, každá z nich má účinky na něco trochu jiného. K léčbě různých neduhů je využívali už naši předkové a studie z posledních desetiletí jen potvrzují, že nějaké účinky na zdraví určitě mají. Není tedy divu, že se rozšiřují i do Evropy a Ameriky. Seženete je ve formě tablet nebo sušené, které lze přidávat do potravy. A o jaké je největší zájem? Pojďme se podívat na dvě světově známé medicinální houby, o nichž můžete slyšet nejčastěji.


Reishi (Ganderma lucidum)

Reishi je jednou z nejoblíbenějších medicinálních hub a podobně jako níže popsaná cordyceps i ona podporuje imunitu. Má zásadní význam pro optimální funkci jater a působí také proti únavě. V Číně na to proběhla studie, jíž se účastnily téměř dvě stovky sportovců. Když jim byl podáván ženšen a reishi, lépe se jim spalo a byli méně unavení. A jelikož únava vládne dnešnímu světu, není divu, že je po reishi taková poptávka.


Cordyceps (Cordyceps sinensis)

Také cordyceps má vliv na únavu a sportovní výkony, v roce 1993 kvůli němu čínský tým běžkyň čelil obrovskému skandálu – díky cordycepsu se totiž běžkyním dařilo.
Kdybyste tuto houbu viděli v jejím přirozeném prostředí, asi byste se dost vyděsili. Roste totiž na živých tělech určitých druhů larev, nakonec do larvy proniká, zabíjí ji a mumifikuje. Její účinky na lidské tělo ale stojí za to. Podle všeho pomáhá vyrovnat se se stresem, navíc zlepšuje kapacitu plic. Sportovci proto často užívají reishi v kombinaci s cordycepsem.


I když je pro nás v Evropě možná trochu zvláštní uvažovat o houbách jako o léčivém přípravku, čím dál více lidí se v poslední době obrací k přírodní medicíně. A medicinální houby jsou určitě jednou z vhodných možností.

KP
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků