S postupujícím věkem prochází lidský organismus mnoha změnami a ušetřena nezůstává ani oční čočka. Onemocnění očí patří k těm, jež nám nejvíce nahánějí hrůzu, protože vytrácející se zrak znamená sníženou kvalitu života. Šedého zákalu, který dříve způsoboval slepotu, se již nemusíme bát – existuje snadné řešení.
Co je to šedý zákal a jaký má původ?
Šedý zákal, jinak zvaný katarakta, je bezbolestné onemocnění projevující se zakalením oční čočky, které způsobuje zhoršení zraku. Snížená průhlednost čočky brání v paprskům světla v průchodu do oka a způsobuje, že člověk trpící tímto onemocněním vidí jakoby přes špinavé sklo. Katarakta postupuje pomalu a její vývoj je u každého jedince individuální – rozvíjí se po dlouhé měsíce až roky, přičemž zpočátku postižený nepociťuje výraznější obtíže. Může postihnout jedno i obě oči. V konečné fázi neléčený šedý zákal způsobuje slepotu, v dnešní době již však není takovým strašákem, protože vhodná léčba je ve všech civilizovaných zemích k dispozici.
Ve většině případů je šedý zákal způsobem stárnutím a objevuje se nejčastěji u jedinců ve věku nad 65 let. Před osmdesátkou jsou jím již dle statistik postiženy tři čtvrtiny populace, rozhodně se tedy nejedná o žádnou výjimku. Naopak jde o jedno z nejčastějších onemocnění ve stáří. Jeho vznik mohou ovlivnit určité negativní faktory, mezi něž patří nezdravý životní styl, dioptrické vady zraku, záněty oka, radiační léčba, cukrovka a další onemocnění, obezita, nadměrné vystavování slunečnímu záření nebo užívání kortikosteroidů, některých antipsychotik a cytostatik.
Příznaky šedého zákalu
Pokud se nacházíte v rizikovém věku, měli byste si na příznaky počínající katarakty dávat pozor. Nejprve nemusejí být příliš znatelné a okem pozorovatelné šedé či mléčně bílé zabarvení oka, kterým je toto onemocnění známé, se objevuje až v jeho pokročilém stádiu. O šedém zákalu si můžete přečíst zde, pro všechny případy však uvádíme změny zraku, jichž byste si měli všímat. Mezi projevy šedého zákalu patří:
- pokles ostrosti vidění,
- zamlžené vidění,
- pokles sytosti barev,
- zkreslení pozorovaných předmětů,
- žloutnutí obrazu,
- zhoršování jiných očních vad (krátkozrakost, astigmatismus),
- zdvojené, případně ztrojené vidění,
- problémy při čtení kvůli sníženému kontrastu mezi písmenky a pozadím,
- citlivost na světlo, častější oslnění např. v autě.
Operace vám kompletně vrátí zrak
Operace šedého zákalu patří v České republice k běžně prováděným zákrokům, k nimž není nutné ani doporučení od lékaře. Jednoduše se objednáte na vámi zvolené klinice, kde absolvujete vyšetření, dohodnete se na nejvhodnějším typu zákroku pro váš konkrétní případ, a ten poté ambulantně absolvujete. Operace spočívá ve výměně poškozené oční čočky za umělou nitrooční čočku z hydrofobního akrylátu, jehož výjimečné vlastnosti vám zaručí, že tato náhrada zůstane plně funkční až do konce vašeho života. Vidění se zcela obnoví a žádný návrat oční vady už zkrátka nehrozí. Ihned po bezbolestné operaci odcházíte domů a brzy se budete moci bez problémů věnovat běžným činnostem. A co víc, vhodně zvolená nitrooční čočka umí napravit i jiné oční vady, takže pokud vás trápí navíc dalekozrakost či krátkozrakost, zbavíte se dvou problémů v jednom.
Jaké druhy operací jsou k dispozici?
Operace šedého zákalu klasickou metodou (tzv. emulzifikace) je ambulantní zákrok, který trvá cca 15 minut a probíhá pod operačním mikroskopem. Oko se „rozkape“, čímž se povrch oka umrtví a není třeba celková anestezie. Poté chirurg provede miniaturní řez a ultrazvukovým fakoemulzifikátorem odsaje z oka částečky poškozené čočky. Do čočkového pouzdra poté zavede tenoučkou umělou čočku. Po celou dobu operace je oko chráněno operačním gelem, aby nedošlo k žádnému poškození. Hojení bývá bezproblémové; mikrořez ani nevyžaduje šití. O operaci katarakty se můžete dozvědět více zde, na stránkách specializované kliniky.
Fakoemulzifikace je ve standardním provedení hrazena pojišťovnou, včetně nitrooční čočky. Na oční klinice DuoVize například používají velmi kvalitní čočky Alcon® – AcrySof® Natural. Pacienti, kteří trpí i jinou oční vadou – může jít o vetchozrakost, krátkozrakost či astigmatismus – si mohou zvolit jinou alternativu, kdy je pojišťovnou hrazena pouze operace a klientovi je do oka zavedena nadstandardní čočka, která koriguje příslušnou oční vadu. Tak se zcela zbavíte brýlí, což je pocit, jenž někteří pacienti zažijí poprvé v životě. Na prémiové oční čočky si pacient připlácí.
Operace femtosekundovým laserem
Nejmodernějším zákrokem pro odstranění šedého zákalu, který také vykazuje nejlepší výsledky, je operace femtosekundovým laserem (LenSx). Jedná se o vysoce kvalitní metodu, v současnosti však není hrazena pojišťovnou, proto se řada pacientů raději rozhoduje pro standardní operaci. Tento revoluční způsob operace oka se ovšem rozhodně vyplatí. Femtosekundový laser totiž snadno provede mikrořez v pouzdru čočky, rozruší poškozenou čočku, vytvoří několik nářezů v rohovce, jimiž upraví astigmatismus, a za 40-50 sekund je hotovo! To vše zcela přesně, sterilně bez skalpelu, bez bolesti a dlouhého období nervozity v křesle. Operaci vám chirurg naplánuje přímo na míru pomocí zobrazovacího přístroje zvaného integrovaný oční tomograf. Samotný zákrok je pak proveden roboticky s využitím té nejmodernější techniky. Nemáte k tomuto inovativnímu zákroku stoprocentní důvěru? Na klinikách DuoVize a NeoVize, které patří v České republice k naprosté špičce v oboru, se o něm dozvíte více informací, které vás jistě uklidní.
Použité zdroje informací: www.duovize.cz, www.neovize.cz.
Foto: iStock
29. 3. 2017