Každý druhý dospělý Čech má zvýšenou hladinu cholesterolu, přičemž 42 % dospělých vůbec netuší, že mohou být ohroženi. Neznají totiž své hodnoty.
Přitom následky mohou být fatální. Podle statistik nemoci oběhové soustavy patří k vůbec nejčastějším příčinám úmrtí v Česku. V roce 2017 byly důvodem smrti v 44 % případů. Vyžádaly si přes 49 tisíc životů.
Ač se lékaři opakovaně snaží na problém s vysokým cholesterolem upozornit, informovanost pacientů se nelepší. Přitom paradoxně podle průzkumu, co si nechala zpracovat Česká společnost pro aterosklerózu, je 85 % Čechů přesvědčených, že vysoký cholesterol je závažný problém, který může ohrozit jejich zdraví . Jenže jak už to bývá, skutek utekl. Tedy ani uvědomění si rizika mnohé z nás nepřiměje navštívit lékaře a nechat si v rámci preventivní prohlídky, jež je hrazená zdravotní pojišťovnou, změřit hladinu cholesterolu.
Přitom s vysokou hladinou cholesterolu souvisí celá řada onemocnění. Mezi ty nejobávanější patří infarkt a mozková mrtvice. Jde o vůbec nejčastější příčiny úmrtí v Česku, každoročně se toto číslo blíží k 50 tisícům. Zvýšený cholesterol má neblahý vliv také na rozvoj hypertenze (vysokého tlaku), ischemické choroby srdeční (nedostatečné prokrvení srdečního svalu) či metabolického syndromu, který je kombinací několika zdravotních onemocnění, jež mohou ohrožovat nejen srdce, ale i život.
Kdy je potřeba zpozornět a začít problém řešit
Výzkumy uvádějí, že přibližně polovina dospělých Čechů má zvýšenou hladinu cholesterolu . O té se hovoří v okamžiku, kdy je hodnota cholesterolu v krvi vyšší než 5,2 mmol/l. Lidé starší 40 let jsou na tom ještě o něco hůře, z nich má 37,5 procenta hladinu cholesterolu velmi vysokou, tedy více než 6,2 mmol/l.
Když lékař diagnostikuje zvýšenou či vysokou hladinu cholesterolu, je potřeba s ní začít bojovat a na nic nečekat. Pokud je situace opravdu závažná, předepíše doktor léky. Ty se musí brát trvale a mnohdy se při jejich užívání projeví nežádoucí vedlejší účinky, např. ochabnutí a bolesti svalů. Pokud je hladina cholesterolu jen zvýšená, je ještě čas s tím ještě něco dělat. Pomůže úprava jídelníčků, zvýšený pohyb a také přípravky obsahující rostlinné steroly. Jejich vysokou účinnost na snížení hladiny cholesterolu prokázaly četné lékařské studie a ve světě jsou velmi užívané a oblíbené.
Boj proti cholesterolu
Rostlinné steroly dokážou blokovat vstřebávání cholesterolu z potravy, což následně vede k poklesu jeho hladiny v krvi. Jejich bohatým zdrojem je přípravek Naturevia Vegapure Cardio, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi, je účinný a zároveň bezpečný pro organismus. Lze jej užívat dvojím způsobem. Pokud je cholesterol mírně zvýšený, nebo existuje zvýšené kardiovaskulární riziko (u kuřáků, obézních lidí či při zvýšeném krevním tlaku), užívá se samostatně. V kombinaci s léky na snížení cholesterolu se účinky sčítají a tato kombinace může pomoci zabránit zvyšování dávky léků.
Pomohou také omega 3
Dalším osvědčeným pomocníkem při prevenci potíží oběhové soustavy jsou omega-3 mastné kyseliny. Od 70. let, kdy je vědci objevili, sepsali celou řadu odborných studí o jejich přínosu pro zdraví. Mezi ty nejdůležitější patří kyseliny eikosapentaenová (EPA), dokosahexaenová (DHA) či α-linolenová (ALA). Hlavně první dvě jmenované podporují zdraví srdce, ale i správnou činnost mozku a očí. Byl prokázán také jejich pozitivní účinek na snížení hladiny triglyceridů v krvi či udržení normálního krevního tlaku. Pomáhají i při léčbě deprese. Rovněž fungují jako prevence astmatu a mají kladný vliv na imunitu a snižují zánětlivé procesy v organizmu.
Vyzkoušet můžete třeba novinku Naturevia Omega 3 One-a-Day. Ta patří k nejsilnějším na trhu a jedna kapsle obsahuje minimálně 700 mg omega-3 mastných kyselin, což je 2x více EPA a DHA oproti běžným přípravkům s rybím olejem. Takže vám stačí jen jedna kapsle denně, abyste měli nejen zdravé srdce, ale i správně fungující mozek a oči. Nemusíte už dál zbytečně polykat větší počet kapslí kalorického oleje, abyste získali potřebné množství látek pro všechny zmíněné orgány, jak jste byli doposud zvyklí. Navíc se nemusíte bát, že by vám po spolknutí preparátu zůstala v ústech nepříjemná pachuť rybího oleje, kterou jste v dětství nesnášeli. Omega-3 má z tučných ryb jen to nejlepší.
O kolik lze snížit hladinu cholesterolu
Až o třetinu! Takže zapomeňte na výmluvy, že s cholesterolem nejde nic dělat. Stačí jen chtít. Při úpravě jídelníčku, zdravější stravě v kombinaci s dostatečným pohybem a zařazením rostlinných sterolů můžete dosáhnout snížení celkové hladiny cholesterolu i o více než 30 procent, a to naprosto přírodní cestou a bez nežádoucích účinků. Myslete na to, že zdraví máte jen jedno a měli byste o něj pečovat.
KP
Zdroj a foto: www.naturevia.cz
9. 12. 2019