Zácpa: problém, o kterém se příliš nemluví

Zácpa: problém, o kterém se příliš nemluví
Nemusíte být zrovna super jedlíci, a přesto vás můžou trápit potíže spojené s vyprazdňováním. Zvažte, zda k nim nepřispívá nezdravý životní styl, a zkuste změnu.

Nejde jen o dodržování střídmosti, ale i skutečnost, že mnohdy konzumujeme ne zrovna zdravé potraviny a v nevhodnou dobu. Rovněž se méně se pohybujeme a také nepřijímáme dostatek tekutin. Pokud například nestíháte během dne se v klidu najíst a vše doháníte v pozdních večerních hodinách, nadmíru zatěžujete svoje tělo. A pak kromě pocitu přeplněnosti vás může kromě jiného trápit právě špatné vyprazdňování. Nezapomínejte, že s věkem se činnost trávicího systému zpomaluje a rovněž se zhoršuje průchodnost střev. Pokud však pomineme vážně zdravotní důvody (nádory, záněty a podobně), pak je řešení zácpy ve vašich rukou.


Kdy se bavíme o zácpě?

Chodíte-li „na velkou“ zhruba jednou za tři dny, přičemž vyprazdňování střev provázejí bolesti. Současně zažíváte pocity přeplněnosti, nafouklého břicha. Udává se, že zácpa se týká přibližně jedné třetiny populace, přičemž častější je u starší generace a z pohledu pohlaví více trápí ženy. 


Co se v těle děje?

Při látkové přeměně vznikají odpadní látky, které za běžných podmínek odcházející z těla společně se stolicí, Pokud však nemají šanci volit tuto cestu, pak se dostávají i do krevního oběhu, odkud pokračují k tělesným orgánům, jež můžou poškozovat. Nedostatečným vyprazdňováním dále trpí i kůže, chronická zácpa nezřídka přispívá i ke vzniku zánětů, polypů, hemeroidů, k poškození střevní stěny…


Každá rada drahá?

S občasnou zácpou má zkušenost asi každý, to se zkrátka stává a organismus tyto výjimečné situace zvládne bez zásadních potíží. Vadí mu však zácpa trvalá neboli chronická. První volbou se pak mnohdy stávají klasická projímadla, jenže jejich dlouhodobé užívání zase vede lidově řečeno „k lenosti“ střev. Proto se u jinak zdravých lidí doporučuje spíše dát přednost některému z přírodních preparátů, například extraktu z rostliny aloe vera (vyzkoušejte ACTIValoe®). Proč? Zkracuje dobu, po kterou dochází ke zpracování potravy ve střevech, a kromě toho působí i protizánětlivě, antibakteriálně a protivirově.


Co byste měli změnit

Samozřejmě ani užívání přírodních preparátů, pokud byste vy osobně nepřiložili ruku k dílu, nemá velký efekt. Proto doporučujeme to, co určitě sami víte, jen je třeba si to neustále připomínat:


Připravila: Marcela
Foto: iStock
26. 3. 2019