Nemusíte být zrovna super jedlíci, a přesto vás můžou trápit potíže spojené s vyprazdňováním. Zvažte, zda k zácpě nepřispívá nezdravý životní styl, a zkuste změnu.
Nejde jen o dodržování střídmosti, ale i skutečnost, že mnohdy konzumujeme ne zrovna zdravé potraviny a v nevhodnou dobu. Rovněž se méně se pohybujeme a také nepřijímáme dostatek tekutin. Pokud například nestíháte během dne se v klidu najíst a vše doháníte v pozdních večerních hodinách, nadmíru zatěžujete svoje tělo. A pak kromě pocitu přeplněnosti vás může kromě jiného trápit právě špatné vyprazdňování. Nezapomínejte, že s věkem se činnost trávicího systému zpomaluje a rovněž se zhoršuje průchodnost střev. Pokud však pomineme vážně zdravotní důvody (nádory, záněty a podobně), pak je řešení zácpy ve vašich rukou.
Kdy se bavíme o zácpě
Podle webu www.cpzp.cz chodíte-li „na velkou“ zhruba jednou za tři dny, přičemž vyprazdňování střev provázejí bolesti. Současně zažíváte pocity přeplněnosti, nafouklého břicha. Udává se, že zácpa se týká přibližně jedné třetiny populace, přičemž častější je u starší generace a z pohledu pohlaví více trápí ženy.
S občasnou zácpou má zkušenost asi každý, to se zkrátka stává a organismus tyto výjimečné situace zvládne bez zásadních potíží. Vadí mu však zácpa trvalá neboli chronická.
Co byste měli změnit
Výživová poradkyně Ivana Bednářová BA doporučuje to, co asi sami víte, jen je třeba si to neustále připomínat:
- Snažte se jíst menší porce vícekrát denně (pětkrát i častěji) a v klidu.
- Hlídejte si svůj pitný režim (voda přispívá ke zjemnění tuhé stolice).
- Pokuste se vyloučit nebo alespoň omezit tučná jídla, kořeněné potraviny, kynuté pečivo a sladkosti, ale i čokoládu, kávu a alkohol.
- Naopak přijímejte více potravin s obsahem vlákniny (například kaše z vloček), zeleniny a ovoce.
- Pohybujte se. Pokud nemáte čas, jednu dvě zastávky do práce i zpět jděte pěšky, a kde můžete, nepoužívejte výtah (chůze do a ze schodů prospívá rovněž kloubům, šlachám a vazivovému systému).
Připravila: Věra Hájková