Medicína

Zánět močového měchýře

Sbírání lístečků

Zánět močového měchýře bychom určitě neměli podceňovat a doufat, že samo odezní. Koledujete si totiž o to, že vaše problémy přejdou do chronického stadia.

Příznaky

Prvním signálem, že není něco v pořádku, je časté nucení na močení, pálení a řezání při močení. Obvyklá je i bolest v podbřišku nebo v bedrech. Někdy se může objevit v moči i krev, což už, spolu s horečkou, signalizuje možný zánět ledvin. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře, který v první řadě provede vyšetření moči. V laboratoři jsou identifikovány bakterie, které zánět způsobily, a jsou nasazena antibiotika.


První pomoc

Při prvních příznacích těchto urologických problémů je důležité jednat rychle.

  • Nejlepší je lehnout si do postele, protože pro úspěšnou léčbu je důležité suché teplo.
  • Důležitý je také zvýšený příjem tekutin, které naředí moč a bakterie vypláchnou.
  • Vyhněte se ostrým jídlům a kávě.
  • Dejte si brusinky, třeba ve formě kompotu do jogurtu. Obsahují totiž vysoké procento látky zvané tanin, která působí antibakteriálně.
  • Než se vydáte k lékaři, vyzkoušejte některý z účinných doplňků stravy, které obsahují vysokou koncentraci extraktu z brusinek velkoplodých.
  • Extrakt z brusinek nepřestaňte užívat ihned po vymizení obtíží. Pokračujte ještě minimálně 2 týdny po jejich odeznění.


Kdy jít k lékaři?

Pokud příznaky zánětu neodezní ani po 36 hodinách klidového režimu a užívání potravinových doplňků, je třeba vyhledat lékaře, který stanoví diagnózu, a když se potvrdí zánět močových cest, předepíše antibiotika. K lékaři se každopádně vydejte v případě:

  • v moči se objeví krev
  • máte zvýšenou teplotu
  • pokud jste těhotná
  • v minulosti se u vás urologické onemocnění již objevilo.

Pak je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc a na nic nečekat!
 

Co je příčinou?

Ve většině případů jsou příčinou infekce bakterie Escherichia coli, které se vyskytují v lidské stolici. Jakmile se však dostanou do pochvy nebo do močového ústrojí, přemnoží se tam a vyčerpávají imunitu močového systému. Pak už stačí třeba jen prochladnout a problém je na světě. Negativně ale může působit i nízký příjem tekutin, přítomnost kamenů v ústrojí, snížená imunita, přehnaná nebo naopak špatná hygiena, střídání sexuálních partnerů a řada dalších faktorů.

A proč se cystitida týká především žen? Je to díky fyziologii pohlavních orgánů. Močová trubice je totiž se svými přibližně pěti centimetry třikrát kratší než u mužů. Tak se mohou bakterie dostat do měchýře daleko snadněji. To je jeden z důvodů, proč lékaři doporučují vymočit se před pohlavním stykem i po něm. Ženy jsou pak nejvíce ohroženy v těhotenství, krátce po porodu a také v období menopauzy.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
13. 9. 2016
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků