Medicína

Zatočte s podzimními neduhy

Sbírání lístečků

Rtuť teploměru se pomalu ale jistě sune k nule, a tak je čas vytáhnout svetry a čepice. Jenže mnohdy nás od nemoci nezachrání ani teplé oblečení. Podzim zkrátka přináší zvýšené riziko nejrůznějších chorob. Které to jsou a jak se proti nim můžeme bránit?

Chřipka

Patří mezi nejčastější infekční onemocnění, jehož původcem jsou viry. Nástup chřipky zaznamenáte nejdříve na teploměru. Začíná totiž hlavně vysokou horečkou – mezi 38 až 40 °C. K té se přidá zimnice a třesavka, bolesti hlavy, kloubů, zad a nohou. Teprve během jednoho až dvou dnů se přidávají příznaky onemocnění dýchacích cest, nejčastěji kašel, rýma a pálení v krku. Počítejte s tím, že při chřipce byste měli zůstat alespoň tři dny doma v posteli.

Léčba: Základem je snížení teploty a bolesti, proto se doporučují přípravky s paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou. Účinné jsou i přípravky s obsahem ibuprofenu, který vás zbaví především bolesti hlavy a kloubů, ale poradí si i s horečkou.
Prevence: V době zvýšeného výskytu chřipky se vyhýbejte pobytu v přeplněných a nevětraných místnostech. Zvyšte také příjem vitaminů a probiotik a posilujte imunitu otužováním.

Angína

Jde o akutní zánět, který se šíří zejména kapénkovou infekcí. Stačí kýchnutí či jakýkoliv bližší kontakt s nemocnou osobou a problém je na světě. Původcem angíny jsou nejčastěji bakterie, které způsobují zduření krčních mandlí a bolest v krku, zvětšení mízních uzlin, zvýšenou teplotu až horečku, zarudnutí hltanu, slabost, malátnost a celkovou únavu. Pacienty často nemine ani rýma a pocit ucpaného nosu, někdy také ztráta hlasivek.


Léčba: Základem léčby jsou antibiotika, takže byste měli co nejdříve zamířit za svým praktickým lékařem. Při přecházení angíny totiž může dojít k vážným komplikacím. Velice důležitý je klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Od bolesti v krku uleví kloktání nebo cucání pastilek, které obsahující znecitlivující složky.
Prevence: V podzimním období se pokuste zvýšit přísun vitaminů. Mezi ty nejdůležitější patří beta karoten, zinek, vitamín C a K.

Rýma

Zánět nosní sliznice vás sice přímo neohrozí na životě, ale příjemný určitě není. Příznaky jsou známé – ucpaný nos, vodnatý výtoku z nosu, pálení a kýchání. Může se vyskytnout také chrapot. Nejčastější příčinou bývá virová infekce, která se přenáší kapénkovou nákazou. Rýma často provází další onemocnění, jako je například chřipka, angína nebo běžné nachlazení. Ne nadarmo se říkává, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden. Zhruba tak dlouho totiž trvá, než se jí zbavíte.


Léčba: Od plného nosu vám uleví nosní kapky, po jejichž aplikaci se budete moci dobře vysmrkat. Nezapomeňte si měřit teplotu a pít hodně tekutin. Pokud sázíte na babské rady, zapalte si aromalampu s eukalyptovým olejem.
Prevence: Před začátkem podzimu se zaměřte na posilování imunity, příjem vitaminu C a do chladného počasí se teple oblékejte.

Zánět dutin

Jde o zánět sliznice, která vystýlá dutiny v kostře obličeje. Nemoc nejčastěji postihuje čelistní a čelní párové dutiny, které normálně obsahují vzduch. Při zánětu se ucpou hlenem. Mezi časté příčiny patří infekce horních cest dýchacích a bakteriální rýma, která oslabuje nosní sliznici. Typickým příznakem je tlak a bolest v kostech obličeje, bolesti hlavy, zalehlé uši, zvýšená teplota a otoky obličeje.


Léčba: Při této diagnóze se zřejmě nevyhnete užívání antibiotik, případně analgetik pro zmírnění bolestí. Při těžším průběhu nemoci může lékař přistoupit i k punkci a odsávání hlenu a hnisu.
Prevence: Nepodceňujte rýmu a „obyčejné“ nachlazení. Hodně smrkejte a teple se oblékejte. Svému tělu dopřejte dostatek vitaminu C a betakarotenu.


Kašel

Jde o infekční onemocnění, které mohou způsobit viry nebo bakterie, jež napadnou sliznici dýchacích cest. Následkem toho je pak hromadění sekretu a hlenu, kterých se musí tělo zbavit vykašláváním – obranným reflexem, který slouží k zajištění průchodnosti dýchacích cest. Kašel může být znakem řady chorob, mezi něž často patří nachlazení a infekce dýchacích cest.


Léčba: Než se vydáte k lékaři, můžete vyzkoušet samoléčbu v podobě volně prodejných přípravků. Jde o kapky nebo sirupy, které usnadní vykašlávání nebo naopak potlačí suchý dávivý kašel. Pokud se kašle po několika dnech nezbavíte, raději navštivte odborníka.
Prevence: Dbejte na posilování imunity, nekuřte, pravidelně větrejte místnosti, ve kterých se pohybujete a dbejte na zvlhčování vzduchu.


Studené ruce a nohy

Jev, při němž se nedostatečně dokrvují prsty u nohou a rukou, se odborně nazývá Raynaudův. Tento stav způsobují křeče, které zužují cévy. Krev tak nemůže proudit i do konečků prstů, což vede k tomu, že jsou studené, případně zbělají. Na vině může být stres, kouření, nedostatek pohybu, zablokovaná páteř či problémy se štítnou žlázou.
 

Léčba: Lékaři doporučují spíše režimová opatření, jako je udržování končetin v teple, absence nikotinu a stresu.
Prevence: Doplňujte energii kombinací pohybu a relaxace. Upravte jídelníček a zařaďte do něj více česneku, chřestu, fazolí a rýže. Chraňte se před zimou a dobře se oblékejte. Dopřávejte si pravidelně teplou koupel, po které si můžete tělo promasírovat.

Bolest v krku

Jde o příznak nějakého onemocnění, například zánět nosohltanu či angíny. Projevuje se bolestivým a obtížným polykáním, zarudnutím, pálením, chrapotem a bolestí, která může vystřelovat až k uším.
Léčba: Účinné je cucání volně prodejných pastilek, kloktání, teplé obklady a užívání vitaminu C. Snažte se také zvýšit příjem tekutin, třeba teplých bylinkových čajů. V případě, že stojí za bolestí v krku bakteriální infekce, lékař vám předepíše antibiotika.
Prevence: Vyhýbejte se nachlazení a svému tělu dopřávejte dostatečný přísun ovoce a zeleniny, případně multivitaminových potravinových doplňků.


Zánět močových cest

Tyto urologické problémy způsobují bakterie Escheria coli, které vyčerpávají imunitu močového systému. Příčinou bývá často nachlazení, nízký příjem tekutin, přítomnost kamenů a řada dalších faktorů. Infekce se přihlásí pálením a řezáním při močení, bolestí v podbřišku a v oblasti beder, může se přidat i zvýšená teplota nebo přítomnost krve v moči.
Léčba: První příznaky by vás měly zavést do ordinace lékaře, který vám předepíše antibiotika. Zároveň vám doporučí klidový režim, omezení ostrých jídel a kávy. Velmi důležitý je v tomto případě pitný režim – pijte bylinkové urologické čaje nebo vodu.
Prevence: Dejte si pozor na nastydnutí „od nohou“, hodně pijte a dopřávejte si brusinky, ať už čerstvé, sušené nebo jako doplněk stravy.


Podzimní únava

Nepříznivé počasí má negativní vliv na naši energii. Projevuje se to únavou, vyčerpáním a ospalostí. Příčinou tohoto stavu může být i stres, nedostatek odpočinku a špatná životospráva.

Léčba: Pokud zamíříte do ordinace lékaře, čekají vás vyšetření, která vyloučí závažnější onemocnění. V boji proti vyčerpání a únavě pomůže změna životního stylu – hodně odpočívejte a snažte se vyhýbat stresu.
Prevence: Zaměřte se na aktivní odpočinek, zejména pohyb na čerstvém vzduchu, který zajistí vašemu tělu dostatek kyslíku. Dbejte vyváženou životosprávu plnou vitaminů, vyhýbejte se tučným jídlům a alkoholu. Zkuste k životu přistupovat pozitivně.


Alergie

Deštivé a chladné počasí negativně ovlivňuje stav ovzduší, ve vlhku se navíc dobře daří roztočům a plísním. To vede ke zhoršení některých nemocí, za jejichž původem stojí alergie. Jde zejména o astma a atopický ekzém.


Léčba: V akutní fázi je třeba dodržovat léčebná opatření, která stanoví odborník.
Prevence: Pokud víte, že se nemoc zhoršuje vždy na podzim, je řešením si na tuto dobu plánovat dovolenou u moře. Pokud zůstáváte doma, snažte se odstranit ze svého okolí všechny alergeny, hodně větrejte a zaměřte se na životosprávu. Snažte se vyhýbat stresu, protože za zhoršením nemoci stojí z velké části i vaše psychika.

Text: Zuzana
Foto: iStock
17.10. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL