zapomenuté heslo

Zázvor nejen na nachlazení

Zázvor nejen na nachlazení
Pokašláváte, pobolívá vás v krku, jste nachlazení? Až budete dumat, jaký si uvařit čaj, když už jste jich tolik vypili, zkuste zázvorový. S medem a citrónem chutná znamenitě. A kdy jindy ještě vsadit na zázvor?

Zázvor je velmi stará rostlina, kterou znali nejen Řekové a Římané, ale i Arabové nebo Číňané. Kromě role koření v kuchyni se používal a dodnes používá členitý oddenek pro zdraví, který stačí oloupat, nastrouhat, zalít vařící vodou, nechat vyluhovat a popíjet na zmiňované obtíže. Kromě čerstvého stavu se používá také mletý.


Co zázvor obsahuje?

V čerstvém oddenku se skrývá silice, jež se skládá především z různých terpenů a některé z nich způsobují typicky palčivou chuť. A podobně jako v plodech pálivé papriky i v této rostlině objevíte alkaloid capsaicin.


Kdy na zázvor vsadit? V sušené podobě funguje hlavně jako koření do omáček, používá se na různá masa, ale i do polévek, ochucuje se jím zelenina i ovoce a třeba také pečivo, slané i sladké. Dále se zázvor přidává do známého kari koření a rovněž se na ěj spoléhá při výrobě likérů.


A čerstvý oddenek? I ten lze využít obdobně a kromě toho z něj připravíte vzpomínaný čaj, rovněž ho můžete kandovat.


Kdy vám zázvor prospěje?

Kromě toho, že léčí kašel, záněty průdušek a podporuje vykašlávání hlenů na zázvor vsaďte v případě trávicích a střevních potížích, když je třeba snížit sérový cholesterol, preventivně působí proti srdečním obtížím i ateroskleróze. A nikoliv na okraj podotýkáme, že se považuje za vhodný přírodní prostředek na potíže s prostatou.
Kromě vnitřního užívání zázvor oceníte v podobě horkých obkladů ulevujících od bolestí zad a kloubů, nebo jako součást přípravků, které slibují prokrvující koupel.


Jak zázvor užívat?

Už jsme zmiňovali nastrouhaný oddenek a dále lze užívat nálev například z 10 gramů čerstvého oddenku ve vodě se surovým cukrem nebo mlékem (2x denně nalačno). Nejen dětem v době chřipek a nachlazení uleví zázvor naložený v medu, další možnost poskytuje i zázvorový extrakt. A sušený se pak používá v podobě prášku a to 2 až 3 gramy denně nebo se ze 4 až 12 gramů připravuje odvar.
 

Připravila: Marcela s využitím zdroje Koření a jeho léčivé účinky nakladatelstvi-start.cz
Foto: iStock
11. 9. 2020
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook