zapomenuté heslo

Zázvor nejen na nachlazení

Zázvor nejen na nachlazení
Pokašláváte, pobolívá vás v krku, jste nachlazení? Až budete dumat, jaký si uvařit čaj, když už jste jich tolik vypili, zkuste zázvorový. S medem a citrónem chutná znamenitě. A kdy jindy ještě vsadit na zázvor?

Zázvor je velmi stará rostlina, kterou znali nejen Řekové a Římané, ale i Arabové nebo Číňané. Kromě role koření v kuchyni se používal a dodnes používá členitý oddenek pro zdraví, který stačí oloupat, nastrouhat, zalít vařící vodou, nechat vyluhovat a popíjet na zmiňované obtíže. Kromě čerstvého stavu se používá také mletý.


Co zázvor obsahuje?

V čerstvém oddenku se skrývá silice, jež se skládá především z různých terpenů a některé z nich způsobují typicky palčivou chuť. A podobně jako v plodech pálivé papriky i v této rostlině objevíte alkaloid capsaicin.


Kdy na zázvor vsadit? V sušené podobě funguje hlavně jako koření do omáček, používá se na různá masa, ale i do polévek, ochucuje se jím zelenina i ovoce a třeba také pečivo, slané i sladké. Dále se zázvor přidává do známého kari koření a rovněž se na ěj spoléhá při výrobě likérů.


A čerstvý oddenek? I ten lze využít obdobně a kromě toho z něj připravíte vzpomínaný čaj, rovněž ho můžete kandovat.


Kdy vám zázvor prospěje?

Kromě toho, že léčí kašel, záněty průdušek a podporuje vykašlávání hlenů na zázvor vsaďte v případě trávicích a střevních potížích, když je třeba snížit sérový cholesterol, preventivně působí proti srdečním obtížím i ateroskleróze. A nikoliv na okraj podotýkáme, že se považuje za vhodný přírodní prostředek na potíže s prostatou.
Kromě vnitřního užívání zázvor oceníte v podobě horkých obkladů ulevujících od bolestí zad a kloubů, nebo jako součást přípravků, které slibují prokrvující koupel.


Jak zázvor užívat?

Už jsme zmiňovali nastrouhaný oddenek a dále lze užívat nálev například z 10 gramů čerstvého oddenku ve vodě se surovým cukrem nebo mlékem (2x denně nalačno). Nejen dětem v době chřipek a nachlazení uleví zázvor naložený v medu, další možnost poskytuje i zázvorový extrakt. A sušený se pak používá v podobě prášku a to 2 až 3 gramy denně nebo se ze 4 až 12 gramů připravuje odvar.
 

Připravila: Marcela s využitím zdroje Koření a jeho léčivé účinky nakladatelstvi-start.cz
Foto: iStock
19. 10. 2018
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

bažant
BAŽANT - kov


DoporučujemePoslední drby

heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?
Jana82
Osteoporoza
Dobrý den, lékařem mi byla zjištěna osteoporoza a bylo mi doporučeno, abych si koupila doplnky stravy s vitamínem K2 a...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook